olej/płótno, 135 x 100 cm sygnowany, datowany i opisany na odwrociu:'m.czapla - 1970-1980 | "SIEWCA" 135 x 180 cm | Z CYKLU "ROMANTYCZNY" | OLEJ - PŁÓTNO'
POCHODZENIE: - kolekcja instytucjonalna, Polska
"(…) Dorobek artystyczny [Mariana Czapli] obejmuje głównie cykle monumentalnych obrazów, przedstawiających zwykle abstrakcyjną przestrzeń, w której toczą się egzystencjalne dramaty ludzi i świętych. Czasem w jego dziełach pojawia się też symboliczny kształt krzyża (vide 'Misterium figury czteroramiennej'), którego ramiona są porozrywane lub naznaczone licznymi nacięciami. Niekiedy kawałki drewna połączone są ze sobą jedynie prowizorycznymi paskami - wywołuje to skojarzenia ze szwami scalającymi brzegi rozległej rany. Marian Czapla jest również autorem martwych natur, które zazwyczaj przedstawiają kwiaty (…). Inspiracji do tworzenia dostarczają mu postaci oraz historie biblijne, które zyskują w jego dziełach wymiar ponadczasowy. Częstymi bohaterami tworzonych przez niego prac są święci, których wizerunki bardziej przypominają jednak portrety ludzi przytłoczonych bólem istnienia, niż obojętne oblicza religijnych męczenników, znane z kościelnych malowideł (Egzystencjalny ból na twarzach świętych - obrazy Mariana Czapli, Nina Kinitz, www.polskiemuzy.pl).
Początkowo uczył się w liceum plastycznym w Kielcach, potem studiował w warszawskiej ASP u prof. Haliny Chrostowskiej, prof. Józefa Pakulskiego i u prof. Stefana Gierowskiego, u którego uzyskał dyplom w 1972 roku. Realizował głównie ekspresyjne malarstwo sztalugowe, tematycznie poświęcone ludzkiemu cierpieniu i odwołujące się do przeżyć religijnych. Współzałożyciel grupy "Sympleks S 4". Miał dziesiątki wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą, a jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju oraz Włoszech, Francji, Finlandii, Anglii, Szwajcarii i USA. Od 1972 roku był pracownikiem dydaktycznym macierzystej uczelni - do śmierci w 2016 roku prowadził pracownię malarstwa na warszawskiej ASP.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%. - Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite".
Studiował na warszawskiej ASP, dyplom obronił w pracowni prof. Stefana Gierowskiego w 1972 roku. Studiował także grafikę w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej. Uprawiał malarstwo ekspresyjne, tematycznie poświęcone ludzkiemu cierpieniu, odwołujące się do przeżyć religijnych. Współzałożyciel grupy Sympleks S 4. Miał dziesiątki wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju oraz Włoszech, Francji, Finlandii, Anglii, Szwajcarii i USA. Od 1972 roku był pracownikiem dydaktycznym macierzystej uczelni, później - jako profesor - prowadził pracownię malarstwa w ASP.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl