Olej, płótno; 65 x 89 cm Sygnowany l.d.: M. Bogusz Na odwrocie napis: M. BOGUSZ | WIECZÓR - olej | 0 65 X 090 Stan zachowania: odpryski warstwy malarskiej.
Malarz, animator życia artystycznego, jeden z najważniejszych twórców polskich okresu powojennego. Inicjator wielu awangardowych wydarzeń i działań artystycznych. Uczeń Jana Cybisa i Jana Sokołowskiego na warszawskiej Akademii (1946-48). Od roku 1947 związany z warszawskim Klubem Młodych Artystów i Naukowców. W połowie lat 50-tych wraz ze Zbigniewem Dłubakiem i Kajetanem Sosnowskim założył w Warszawie Grupę 55. Jej członkowie sprzeciwiali się socrealizmowi, a także nieaktualnym już, w ich opinii, nurtom: panującemu w akademickim nauczaniu koloryzmowi o skostniałej formie, a także ekspresjonizmowi. Ich malarstwo posługiwało się nowym językiem: dużymi płaszczyznami o jednolitych barwach, jasnością konstrukcji, oszczędnością szczegółów, nadrealnością nastroju, statyką. Język ten służył budowie plastycznej metafory. Bogusz był jednym ze współzałożycieli Galerii Krzywe Koło, jednej z pierwszych galerii prezentujących sztukę współczesną. Artysta był współorganizatorem m.in. Wystaw Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948-49, Warszawa 1957 i 1959), które były przełomowymi wydarzeniami w historii sztuki polskiej tego okresu. Pierwsze obrazy artysty pochodzą z końca lat 40-tych. Po okresie związku z Gruppą, już w latach 60-tych skierował się ku malarstwu materii: skupiał się na kolorze i fakturze obrazu. W latach 70-tych natomiast tworzył pod wpływem koncepcji Władysława Strzemińskiego abstrakcyjne kompozycje, będące próbą syntezy wcześniejszych realizacji.
BOGUSZ Marian
Studiował w ASP w Warszawie u Cybisa i Sokołowskiego. Był twórcą warszawskiej "Grupy 55" oraz współzałożycielem i kierownikiem "Galerii Krzywe Koło". Był jednym z najwybitniejszych animatorów życia kulturalnego w nurcie polskiej awangardy. Tworzył abstrakcyjne kompozycje rzeźbiarsko-przestrzenne. Zajmował się malarstwem, rzeźbą, scenografią i grafiką. W jego pracach kolor ma znaczenie symboliczne. Inspiracją niektórych jego obrazów były utwory muzyczne.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.p
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl