monotypia, tempera, papier naklejony na płótno, sygn. p.d.: 57 / MARIA JAREMA
Pochodzenie: ze zbiorów Kornela Filipowicza (męża artystki) Na odwrociu nalepki: VI BIENNALE DU MUSEE DŐART MODERNE DE SAO PAOLO i naklejka tamtejszego urzędu celnego Maria Jarema / Composition (II)/ Płótno (technique:detrempe - monotypie) / 65x50 / 1957 / Własność: Kornel Filipowicz, Cracovie Naklejki: BHZ Desa i Musee d`Art et d`Histoire, Salle des Casemates nr 42 Napisy: Kompozycja nieokreślona / ...encja... / kat.: PIS nr 8 Nr 395 / 1957 / POSTACIE Wystawiany: 1. Maria Jarema, Wystawa malarstwa i rzeźby, Warszawa, Kordegarda Gmachu MKiS, org. ZPAP, CBWA, Warszawa 1958, wernisaż 12.04.1958. 2. Biennale du Musee dŐart moderne de Sao Paolo, 1961 3. Maria Jarema. Pałac Sztuki, Galeria Krzysztofory, Kraków, listopad 1962 4. Deux artistes polonaises: Maria Jarema, Maria Hiszpańska-Neumann, Musee d`Art et d`Histoire. Salle des Casemates, Geneve 12 Octobre-3 Novembre 1963 Bibliografia: 1. Katalog rodzinny, poz. 395. 2. Maria Jarema, Wystawa malarstwa i rzeźby, Warszawa, Kordegarda Gmachu MKiS, org. ZPAP, CBWA, Warszawa 1958 [wstęp:] Mieczysław Porębski, poz. 21. Opis w katalogu: 21: KOMPOZYCJA 1957, temp.monot. 65 x 49 3. Pologne a la VI Biennale de Sao Paolo, Sao Paolo 1961, [wstęp:] R. Stanisławski, poz. Nr 4; Opis w katalogu: Composition (II), 1957 / detrempe-monotypie, 65 x 50 / col. Kornel Filipowicz, Cracovie 4. Maria Jarema. Katalog wystawy, Pałac Sztuki, Galeria Krzysztofory, Kraków XI 1962, Kraków 1962, [wstęp:] M. Porębski, H. Blum, s. 50. Opis w katalogu: POSTACIE, 1957, monot./tempera; 65 x 50 k.395 5. Deux artistes polonaises: Maria Jarema, Maria Hiszpańska-Neumann, Musee d`Art et d`Histoire Salle des Casemates, Geneve 12 Octobre- 3 Novembre 1963, Geneve 1963, s. nlb, poz. kat. 48. Opis w katalogu: 48. Composition, 1957 tempera, monotypie 65 x 50 6. Joanna Guze, Sztuka jest agresją, "Polska", nr 2, II 1983, s. 41, il. (fot. z wystawy w Galerii Krzysztofory w 1962 wyk. Eustachy Kossakowski; praca w tle na ścianie) 7. Maria Jarema, Stowarzyszenie Artystyczne Grupa Krakowska, grudzień 1988 - styczeń 1989, Galeria Krzysztofory [oprac. J. Chrobak], s.44, il.56 (fot z wystawy w Galerii Krzysztofory w 1962 wyk. Eustachy Kossakowski; praca w tle na ścianie) 8. Jerzy Tchórzewski, Maria Jaremianka, Wspomnienia i refleksje, "Odra", nr 5, V 1989, il. 4 (fot z wystawy w Galerii Krzysztofory w 1962 wyk. Eustachy Kossakowski; praca w tle na ścianie) 9. Maria Jarema 1908-1958. Katalog wystawy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu; Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa, Wrocław 1998, s. 198, poz. 316. Opis w katalogu: POSTACIE, 1957, Monot. temp. pap., 65 x 50. K. 395. Wł. Prywatna 10. S. Bołdok, Warszawa, Będzin, Kraków, "Gazeta Antykwaryczna", nr 5 (500), V 2001, s. 30, il.1. 11. Maria Jarema. Wspomnienia, zapiski i komentarze. Stowarzyszenie Artystyczne Grupa Krakowska, Kraków 2001, Red. Józef Chrobak. Reprodukowany na okładce obok projektu kostiumu. Fotografia Eustachego Kossakowskiego z wystawy w Galerii Krzysztofory w 1962 oraz reprodukcja nr 64, opis str 93 i 94, nr kat. 64.
JAREMA Maria
Urodziła się w 1908 r w Starym Samborze, zmarła w 1958 r w Krakowie. Studia rzeźbiarskie w krakowskiej ASP pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego w latach 1929-35. Przed wojną zajęta głównie twórczością rzeźbiarską, współpracowała też z teatrem Cricot prowadzonym przez jej brata Józefa Jaremę/animator tego teatru i autor sztuk w nim granych/, należała do lewicowej Grupy Krakowskiej. Po wojnie uprawia malarstwo, bierze udział we wszystkich trzech Wystawach Sztuki Nowoczesnej w Krakowie - 1948-49 i w Warszawie 1957 i 59. Współpracuje z Cricot 2 Tadeusza Kantora, gdzie projektuje scenografię i kostiumy. Najlepsze jej prace powstały na kilka lat przed śmiercią, w technice monotypii łączonej czasem z temperą. Prace artystki reprezentowały sztukę polską na Biennale w Wenecji - 1958 r i pośmiertnie - na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo - 1961 r. Na przełomie 1998/99 miała wystawę w warszawskiej Zachęcie i wrocławskim Muzeum Narodowym.