akwarela, gwasz, papier, 56 × 38,5 cm w świetle passe-partout sygn. i dat. l. d.: Maria Dawska 74
Estymacja:2 000 - 3 000 zł
Studiowała w ASP w Krakowie oraz, równocześnie, pedagogikę i historię sztuki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Przed wojną działała w Stanisławowie, m.in. jako współzałożycielka grupy "Orion". W latach 1947-49 mieszkała we Wrocławiu, wykładając na tamtejszej WSSP, po czym przeniosła się do Warszawy. Należała do ZPAP. Artystka czerpała inspiracje z obserwacji przyrody i żywiołu morza (cykle "Kompozycje oceaniczne", "Kompozycje antarktyczne", "Fauna"), a także z pracy z dziećmi we wrocławskim TPD (cykl "Bajki malowane"). Podejmowała też tematykę sportową, będąc jednocześnie uczestniczką, a nawet zdobywczynią nagród w krajowych konkursach olimpijskich w latach 1948 i 1956. Twórczość Dawskiej po roku 1956 bliska jest surrealizmowi.
DAWSKA Maria
Pełne nazwisko tej malarki brzmi Maria Stanisława Moszaro Zimmerman Dawska. W latach 1928-1933 studiowała na ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Następnie rozpoczęła studia z zakresu pedagogiki i historii sztuki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W 1933r. była współzałożycielką grupy plastyków "Orion". W 1956r. została profesorem na WSSP we Wrocławiu. Jej prace można oglądać m.in. w warszawskiej Zachęcie i Muzeum Śląskim we Wrocławiu.