W 1945 r. ruiny zniszczonej Warszawy stały się tematem oczywistym rzeszy fotografów, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów. Do najważniejszych osiągnięć Chrząszczowej należy właśnie dokumentacja zburzonej stolicy Polski. Silny ładunek symboliczny i emocjonalny tych zdjęć wyróżnia je spośród innych wykonanych wówczas dokumentacji. Kilkanaście prac z tego cyklu pokazano na słynnej wystawie Warszawa oskarża. Zostały także opublikowane przez Fundację Archeologia Fotografii w 2011 r. w książce Kronikarki. Zofia Chomętowska - Maria Chrząszczowa. Fotografie Warszawy 1945-1946.
MARIA CHRZĄSZCZOWA (1913-1979) Fotografowała Warszawę, rodzinę i najbliższe otoczenie. Jest autorką dokumentacji zniszczonej Warszawy w 1945 r. W swojej twórczości łączyła styl klasycznej fotografii z początku XX w. z reporterskim charakterem widocznym w jej pracach poświęconych zniszczeniom wojennym. Zaczęła fotografować w dwuletnim Liceum Fotograficznym w Warszawie. Po wyjściu za mąż Maria Chrząszczowa wyprowadziła się z miasta i fotografowała wydarzenia rodzinne oraz życie wsi. Tuż przed wybuchem wojny, w sierpniu 1939 r., udało jej się wrócić do rodziców, do Warszawy. Wojnę spędziła w stolicy, pracując u Foto Grogera. Niemal wszystkie jej fotografie sprzed 1939 r. spłonęły w czasie wojny. Pod koniec 1945 r. dokumentowała obóz koncentracyjny w Auschwitz. Do połowy lat 70. pracowała w zawodzie, m.in. w Polskiej Agencji Prasowej oraz w Przedsiębiorstwie Wystaw i Targów jako retuszerka. Prowadziła pracownię fotografii w Katedrze Architektury Polskiej na Politechnice Warszawskiej (1953-1974). Od 1952 r. członkini ZPAF. Publikowała m.in. w pismach: "Stolica", "Architektura" i "Kobieta". Rzadko wystawiała, czasem na Ogólnopolskich Wystawach Fotografiki. Brała udział w głośnej wystawie Warszawa oskarża, Muzeum Narodowe, Warszawa (1945). Prace m.in. w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy.
Urodziła się w rodzinie Pfeifferów, warszawskich przemysłowców. Z fotografią zetknęła się podczas kontynuacji nauki w dwuletnim liceum Fotograficznym w Warszawie. Niemal wszystkie jej fotografie sprzed 1939 roku spłonęły w czasie wojny. Najwcześniejszy, zachowany zbiór to dokumentacja ruin Warszawy. Pod koniec 1945 roku dokumentowała obóz koncentracyjny w Auschwitz a później Wrocław, Jelenią Górę, Kłodzko. Po powrocie do Warszawy aż do połowy lat 70. pracowała w zawodzie fotografki, m. in. w Polskiej Agencji Prasowej. W latach 1953-1974 prowadziła pracownię fotografii w katedrze Architektury Polskiej na Politechnice Warszawskiej.
Od 2009 roku Fundacja Archeologia Fotografii opracowuje archiwum Marii Chrząszczowej.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl