Akryl, płótno, 61,3 x 41 Sygn. l. d. Zb Maciejewski Na odwrociu napis: "Zbysław Marek / Maciejewski / 02 III 15861/ 85 Kr
Studiował w krakowskiej ASP, do której powrócił na wiele lat jako pedagog. Od młodzieńczych lat pasjonował się sztuką okresu Młodej Polski, z której czerpał twórcze impulsy i inspiracje. Działał również jako scenograf i konserwator. W latach 1970. w swym malarstwie prowadził twórczy dialog ze sztuką polską przełomu XIX i XX wieku, z obrazami Witolda Wojtkiewicza, Alfonsa Karpińskiego i Wojciecha Weissa, doceniając ich walory dekoracyjne i wyrazowe. Artysta zasymilował postawę mistrzów wczesnego ekspresjonizmu i symbolizmu; naturę pojmował w sposób panteistyczny, jako rzeczywistość nasyconą pierwiastkiem duchowym, zaś człowieka postrzegał jako byt rozdarty między ślepymi siłami biologii a światem transcendentnym. Stąd ulubiona przez Maciejewskiego formuła ironicznej groteski. W prezentowanym obrazie artysta powraca do swych młodopolskich fascynacji. Siedzący na łące, niczym na tronie, naburmuszony malec odsyła nas do królewien i królewiczów z obrazów Wojtkiewicza przyodzianych w wykwintne dworskie stroje, kapryśnych, posmutniałych, zatopionych w świecie marzeń. Tu i tam ta sama, źle skrywana chęć odbierania hołdów, ta sama poza nieprzystępności i wyniosłości, to samo zagubienie w mikrokosmosie traw i kwiatów, rachitycznych roślin tęskniących za słońcem; tu i tam zmatowiała, wąska gama barw ewokujących nastrój melancholii.
Urodził się w Pohulance k. Zawiercia, zmarł w Krakowie. Studiował w krakowskiej ASP. Dyplom uzyskał w 1969 roku w pracowni malarstwa Wacława Taranczewskiego. Od 1973 roku aż do śmierci, wykładał malarstwo na Wydziale Grafiki w macierzystej uczelni. W 1989 roku otrzymał tytuł profesora. W latach 90. był też profesorem Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W swej twórczości czerpał inspiracje ze sztuki Młodej Polski, impresjonizmu, secesji i kultury Dalekiego Wschodu. Stworzył własną wizję współczesnego świata. Malował portrety, autoportrety, erotyki, sceny mitologiczne, religijne, alegorie, w jego obrazach szczególne miejsce zajmowały wizerunki dzieci. Od lat 80. często podróżował na południe Europy, malował w plenerze egzotyczną roślinność, architekturę. Sam uważał się, i może być uważany, za kontynuatora polskiego modernizmu.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl