akwarela, tusz/papier, 49 x 64 cm (w świetle passe-partout) sygnowany i datowany p.d.: `M. Oberländer - Paris 1963`
Estymacja: 7 000 - 10 000 zł
W latach 1939-46 był żołnierzem Armii Czerwonej, do której został wcielony przymusowo (służył na terenie Związku Radzieckiego). Po zakończeniu wojny podjął naukę w warszawskim Liceum Sztuk Plastycznych (1946-48). Kontynuował ją w ASP (1948-53). Obok Jana Dziędziory, Jacka Sienickiego oraz Elżbiety Grabskiej należał do grona inicjatorów i najbardziej aktywnych organizatorów Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki Przeciw wojnie - Przeciw faszyzmowi, która w lipcu 1955 roku odbyła się w stołecznym Arsenale, poprzedzając nadchodzącą polityczną "odwilż". To w jego niewielkim mieszkaniu na warszawskim Okólniku odbyło się towarzyskie spotkanie, podczas którego zrodził się pomysł wystawy. Było już dwa lata po śmierci Stalina, budziły się nadzieje na ideologiczne przemiany. W takiej atmosferze młodzi malarze, wspierani przez równie młodą historyczkę i krytyczkę sztuki, powzięli zamiar przygotowania ekspozycji, która miała pokazać prace w okresie realizmu socjalistycznego tworzone poza oficjalnym obiegiem, skrywane w prywatnych pracowniach. Wystawa została odebrana jako sprzeciw wobec zarówno socrealizmu, jak wobec koloryzmu, tuż po wojnie wszechwładnego w polskim życiu artystycznym (zwłaszcza w kształceniu akademickim). W roku 1963 malarz wyjechał do Francji. Rozluźniły się jego kontakty z Polską. Kilkakrotnie wystawiał prace za granicą (Sztokholm, 1963, 1965; Paryż, 1964; St-Paul de Vence, 1965; Berlin, 1967; Amsterdam, 1970; Antibes, 1973). Po przebyciu poważnej choroby zmienił charakter twórczości (z tego czasu pochodzi gwasz Zawał serca, 1964). Głównie powstawały teraz prace niemal abstrakcyjne: wypełnione rozpływającymi się kształtami, przecinane gwałtownymi refleksami światła, przenikającymi rozwarstwioną fakturę. Wkrótce zniknęły z nich w ogóle aluzje do figury ludzkiej.
OBERLÄNDER Marek
W latach 1946-48 uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Następnie w latach 1948-53 studiował w warszawskiej ASP. W 1955, wraz z Elżbietą Grabską, Janem Dziędziorą i Jackiem Sienickim był współorganizatorem Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki, która pod nazwą „Arsenału” weszła do legendy polskiej sztuki współczesnej. Jednym z symboli postawy i stylistyki „arsenałowej” stał się pokazany na tej wy-stawie obraz Oberländera Napiętnowani. W latach 1956-61 artysta kierował galerią działającą pod patrontem tygodników kulturalno-społecznych, kolejno: „Po Prostu”, „Nowej Kultury” i „Współczesności”.Wybór najlepszych prac ze swego dorobku artystycznego przekazał w 1977 Muzeum Narodowemu we Wrocławiu.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł
Do 1000 zł przyjmujemy tylko zlecenia z limitem.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Do cen wylicytowanych dom aukcyjny dolicza 15% opłatę organizacyjną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl