ZALESKI Marcin | Plac Krasińskich z kościołem Pijarów, ok. 1830

Marcin ZALESKI (Kraków 1796 - Warszawa 1877)

Plac Krasińskich z kościołem Pijarów, ok. 1830

[Dawny kościół po-Pijarski, Plac Krasińskich, Targ na placu Krasińskich, Kościół Pijarów na ul. Długiej, Widok kościoła Pijarów przy ulicy Długiej]
olej, płótno dublowane; 78,5 x 102 cm;

Inna wersja obrazu - olej, płótno, 76 x 101 cm,
sygn. l. d.: M. Zaleski/ 1830 - znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
Wiele informacji na temat kompozycji powtarzanej przez M. Zaleskiego znajduje się w: Marcin Zaleski (1796-1877).
Widok Placu Krasińskich był powtarzany przez Zaleskiego i kopiowany prawdopodobnie przez jego uczniów. Były dwa obrazy sygnowane [...]. Katalogi wystaw z różnych lat notują ponadto jeszcze pięć obrazów o tym temacie. Nie wykluczone, że niektóre z nich po zmianie właściciela są wymieniane po raz drugi. Brak wymiarów i sygnatur nie pozwala na ich identyfikację". Oferowany obraz - autorska replika - jest tożsamy z pracą Zaleskiego opisaną w ww. katalogu - s. 81, poz. kat. B 11: "olej, płótno, 78 x 101,6 cm [...] w złym stanie zachowania, był zgłoszony do zakupu w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy w 1954 [nie zakupiony], miejsce jego przechowania nie jest znane".
Obecnie prezentowany obraz jest po konserwacji, ubytek warstwy malarskiej - partia przed wejściem do kościoła - został scalony kolorystycznie, bez rekonstrukcji szczegółów.

ZALESKI Marcin
W 1814r. przyjechał do Warszawy, a w 1817r. rozpoczął pracę w malarni Teatru Narodowego, gdzie nauczył się techniki malowania gwaszem. Szkolił się tam pod czujnym okiem francuskich dekoratorów m. in. L. Courtin`a i P.A. Jutti. W 1828r. dostał stypendium i wyjechał do Niemiec, Paryża i Rzymu, gdzie pracował jako dekorator teatralny. Do Polski wrócił w 1830r.. Malował zabytki Warszawy oraz zabytki rodzinnego Krakowa. W latach 40-tych pojechał do Wilna i namalował dla Cara Mikołaja I cykl przedstawień polskich twierdz. Od 1846r. uczył rysunku i perspektywy w warszawskiej SSP, a następnie nauczał w Klasie Rysunkowej. Był jednym z najlepszych polskich malarzy wedut. Oprócz tego zajmował się też malarstwem ściennym i konserwacją.
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail: