KRUŻGANEK KOŚCIOŁA FRANCISZKANÓW W KRAKOWIE, 1852 r.
Olej, płótno; 26,5 x 21 cm Sygnowany w p. g. rogu czerwonym olejem: MZ [monogram wiązany] | 1852.
Marcin Zaleski pracował w malarni Teatru Narodowego w Warszawie. Uczył się kopiując obrazy z galerii J. K. Ossolińskiego i według Canaletta w Zamku Warszawskim. Uzupełniał wykształcenie (po 1828 r.) pod kierunkiem P. L. Cicéri`iego, dekoratora opery paryskiej. Jego obrazy prezentowane na wystawie na Uniwersytecie Warszawskim w 1828 r. zdobyły złoty medal i stypendium zagraniczne dla autora, dzięki temu Zaleski odbył podróż do Niemiec, Francji i Włoch. Od 1830 r. mieszkał w Warszawie, skąd wyjeżdżał do Krakowa, Brześcia nad Bugiem, Zamościa. Artysta utrwalał w swoich obrazach widoki miejskie i wnętrza, najczęściej kościelne. Oferowany obraz był eksponowany na wystawie monograficznej artysty, zorganizowanej na przełomie lat 1983/84 w Muzeum Narodowym w Warszawie.
ZALESKI Marcin
W 1814r. przyjechał do Warszawy, a w 1817r. rozpoczął pracę w malarni Teatru Narodowego, gdzie nauczył się techniki malowania gwaszem. Szkolił się tam pod czujnym okiem francuskich dekoratorów m. in. L. Courtin`a i P.A. Jutti. W 1828r. dostał stypendium i wyjechał do Niemiec, Paryża i Rzymu, gdzie pracował jako dekorator teatralny. Do Polski wrócił w 1830r.. Malował zabytki Warszawy oraz zabytki rodzinnego Krakowa. W latach 40-tych pojechał do Wilna i namalował dla Cara Mikołaja I cykl przedstawień polskich twierdz. Od 1846r. uczył rysunku i perspektywy w warszawskiej SSP, a następnie nauczał w Klasie Rysunkowej. Był jednym z najlepszych polskich malarzy wedut. Oprócz tego zajmował się też malarstwem ściennym i konserwacją.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl