Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOWALIK Marcin | Bez tytułu, 2007

Marcin KOWALIK (ur. 1981, Zamość)

Bez tytułu, 2007

akryl, płótno; 130 x 200 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: Marcin Kowalik 2007.

Marcin Kowalik studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego (2001-2006). Również pod kierunkiem tego pedagoga w 2009 zdobył stopień doktora.
Obecnie jest asystentem w jego pracowni. Kowalik uprawia malarstwo oraz twórczość w zakresie instalacji, obiektu i performance. Działa jako organizator, kurator i opiekun artystyczny. Znajduje się w czołówce plebiscytu „Rzeczpospolitej” - „Kompas Młodej Sztuki”. Uczestniczył w około 40 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Miał ponad 30 wystaw indywidualnych, m.in.: w Hamburgu, Lipsku, Duesseldorfie, Dublinie, Knoxville, Brukseli, Bernie, Warszawie, Zamościu i Krakowie (Muzeum Narodowe). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Zamościa, Prezydenta Miasta Krakowa. W roku 2015 otrzymał (wspólnie z Adamem Wsiołkowskim) Nagrodę Województwa Małopolskiego ARS QUAERENDI. W 2007 roku brał udział w warsztatach dla kuratorów Crosskick Academie, Berlin organizowanych przez AdKV. W 2008 przebywał w Duesseldorfie na stypendium Ateliers HoANherweg 271. Jest stypendystą Fundacji Grazella. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Regionalnych Muzeach w Stalowej Woli i Chełmie, w Borowik Collection, Clifford Chance Collection i licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Jest fundatorem stypendium „Wiara w Malarstwo” skierowanego do uczniów ostatnich klas jego rodzimego Liceum Plastycznego w Zamościu. Twórca projektu ,,Obraz w pigułce” - ze studentami oraz pracownikami szwajcarskiego banku UBS, prowadzi warsztaty plastyczne w szpitalach dziecięcych (Szpital św. Ludwika
w Krakowie, Szpital Pediatryczny WUM).
Ostatnie wystawy indywidualne: 2017 - IDEA HOMINI, Galeria STALOWA, Warszawa; 2016 - A Tale of the Working (Wo) Man, Galeria Pieńków, Knoxville, USA; 2016 - Po drugiej stronie lustra, Holistic Clinic, Kraków; 2016 - Zbieżne, Messier 42, Kraków; 2015 - Dalsza perspektywa, Kongres Prawa Przestrzeni Kosmicznej - Cosmo 2015, Instytut Allerhanda, Polonia Palace Hotel, Warszawa; 2015 - River Ride, BWA Rzeszów; 2015 - Aktive Betrachtung, Galerie Nielaba, Berno, Szwajcaria; 2015 - #GetNoticed, Galeria Grupy Lasem, Kraków; 2015 - Malarstwo, Showroom Galeria Sztuki Stalowa, Zamość; 2015 - Spoiwo - nadprzestrzeń koloru, Galeria Na Lato, Kraków; 2015 - Malarstwo, wystawa na gali wręczenia nagród miesięcznika Gazzetta Italia, Pałac Zamoyskich, Warszawa.

„Krakowski twórca dał się poznać jako artysta zainteresowany warstwą tematyczną obrazów przejawiających się w cyklach takich jak: „Przestrzeń podróży”, „Pejzaż w pudełku”, „Nieznane królestwo”, „Back to Basics”, „Faza lustra” czy „Zbliżenie”. Styl malarski Kowalika charakteryzuje geometryczna konstrukcja, nieco surrealistyczne podejście do tematu oraz nasycony kolor. W jego twórczości odnajdziemy pejzaż, minimalistyczne formy, a także architektoniczne odniesienia, których cechą wspólną jest tło, stanowiące wyciszenie, uspokojenie prac. Jeśli już w obrazach Kowalika pojawiał się człowiek, był on elementem pozbawionym duchowości, często uprzedmiotowiony, bez twarzy i charakterystycznych rysów. W 2016 roku Marcin Kowalik podjął nowe wyzwanie malarskie. W ten sposób zrodziła się idea opowiadania o człowieku, czego efektem było namalowanie kilkudziesięciu portretów.” [za: katalog indywidualnej wystawy malarstwa IDEA HOMINI Marcina Kowalika w Galerii STALOWA].

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOWALIK Marcin

Ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 2001-2006 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w roku 2006 obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego, gdzie odbył również studia doktoranckie zakończone w 2009 roku. Obecnie jest asystentem w jego pracowni.

Uprawia malarstwo oraz twórczość w zakresie instalacji, obiektu i performance’u. Działa jako organizator, kurator i opiekun artystyczny. Autor cyklów malarskich Przestrzeń podróży (od 2006), Pejzaż w pudełku (od 2007), Michał (od 2007), Nieznane królestwo (od 2008), Back to basics (od 2010), Faza lustra (od 2011). Znajduje się w czołówce plebiscytu Rzeczpospolitej - Kompas Młodej Sztuki.

Uczestniczył w około 40 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Miał ponad 20 wystaw indywidualnych, m.in Hamburgu, Lipsku,  Düsseldorfie, Dublinie, Warszawie, Zamościu i Krakowie (Muzeum Narodowe).

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Zamościa, Prezydenta Miasta Krakowa. W 2007 brał udział w warsztatach dla kuratorów Crosskick Academie w Berlinie organizowanych przez AdKV. W latach 2007-2008 uzyskał Stypendium Doktoranckie ASP Kraków. W 2008 przebywał w Düsseldorfie na stypendium Ateliers Höherweg 271. Jest stypendystą Fundacji Grazzella.

Wykładał gościnnie w National Colege of ART and Design w Dublinie oraz na Uniwersytecie w Ostrawie. Wspólnie z historykiem filozofii Eweliną Zwolan Gottfrund prowadził wykłady w European Union House w Dublinie i Zajezdni - Galerii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Akademi Sztuk Pięknych w Krakowie, Regionalnych Muzeach w Stalowej Woli i Chełmie, Borowik Collection, Clifford Chance Collection i licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Jest Fundatorem stypendium Wiara w Malarstwo skierowanego dla uczniów ostatnich klas jego rodzimego Liceum Plastycznego w Zamościu. Obecnie mieszka i tworzy w Krakowie.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite".

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl