Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOŁPANOWICZ Marcin | Orient Expres III, 2014 r.

Marcin KOŁPANOWICZ (ur. 1963, Kraków)

Orient Expres III, 2014 r.

pastel/papier, 52 x 73 cm (w świetle ramy)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'Marcin | Kołpanowicz | 2014'

* opłata droit de suite

Prezentowana praca pochodzi z najsłynniejszego cyklu artysty, zatytułowanego "Niewidzialne miasta", w których Kołpanowicz tworzy fantastyczne wizje nieistniejących metropolii. W każdej kompozycji, realizowanej zarówno w technice malarstwa olejnego, jak i pastelu, tytułowe miasta wyłaniają się z niejednoznacznej przestrzeni - chmury, lub jak w tym przypadku - kłębowiska pary, niespodziewanie "wyrastają" z nadmorskich klifów lub tworzą gęstą, ornamentalną siatkę zabudowy i ulic układającą się w iluzyjne kształty. O inspiracjach do powstania cyklu pisał Andrzej Strama: "W twórczości Kołpanowicza istotną rolę odgrywa literatura, stanowiąc jedno z ważnych źródeł inspiracji. To pod wpływem książki włoskiego pisarza Italo Calvino 'Niewidzialne miasta', napisanej w 1972 roku, powstał cykl obrazów pod tym samym tytułem. Artysta rozpoczął malowanie tego cyklu, liczącego około 50 obrazów, po ukończeniu studiów w 1987 roku. Akcja powieści toczy się na dworze pierwszego cesarza Chin, Kubłaj-chana, gdzie trafia najsłynniejszy wenecki podróżnik Marco Polo. W trakcie rozmowy podróżnika z cesarzem pojawiają się przepiękne, wręcz poetyckie opisy pięćdziesięciu pięciu wyimaginowanych miast. 'Calvino opisał nieistniejące, wyimaginowane miasta, w przenośny sposób wyrażając różne aspekty ludzkiego życia i kultury. W moich obrazach nie ilustruję dosłownie opowieści Calvina, ale »dopisuję« kolejne niewidzialne miasta, z których każde oparte jest na innej zasadzie. Jedno wyrasta nad przepaścią, inne spiętrza się na chmurze, jeszcze inne obmywane jest przez wodospad lub unoszone przez tornado' - mówi malarz o swoim cyklu. Kołpanowicz w trakcie podróży odwiedził wiele różnych miast europejskich, i nie tylko. Miasto jest dla niego metaforą cywilizacji. Jego forma to zatrzymana historia i 'myśl zaklęta w materię'. Każde miasto ma niepowtarzalny klimat i charakter. Warto w tym miejscu znów przytoczyć słowa artysty, dla którego środowisko miasta jest kopalnią pomysłów i inspiracji: 'Włoskie miasta: Lucca, San Giminiano, Brescia - każde inaczej się rozrasta, ma inny kolor, odcień kamienia. Albo baskijskie Bilbao, które nie może się rozrastać, bo jest otoczone górami. Są miasta na jeziorach, jak Tenochtitlan, miasta wtopione w skały, jak andaluzyjski Setenil. Fascynują mnie miasta - molochy, takie jak Nowy Jork czy Szanghaj. Masywy drapaczy chmur przypominają tam góry, wyglądają bardziej na twory natury niż kultury. Lubię wymyślać architekturę paradoksalną, przeczącą prawom fizyki - bo to jakby oddaje dzisiejszy świat, gdzie tak wiele spraw postawionych jest na głowie'" (Andrzej Strama, [w:] Marcin Kołpanowicz. Malarstwo, Kraków 2015, s. 170).


Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie obronił w 1987 roku w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego i prof. Zbyluta Grzywacza. Od tego czasu zorganizował 25 wystaw indywidualnych i brał udział w wielu zbiorowych. Uprawia metaforyczne malarstwo olejne i pastelowe. Jest również twórcą portretów, ilustracji książkowych i plakatów. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce, a także w Austrii, Niemczech, Holandii, Francji i USA. Obrazy Kołpanowicza "zagrały" w serialu TVP Siedlisko w reż. Janusza Majewskiego (Anna Dymna malowała "latający parowóz" Kołpanowicza), pojawiły się na okładkach książek (m.in. "Brulion Paryski" Arkadiusza Pacholskiego, "Kielich" Waldemara Łysiaka, tomiki poezji Marty Dąbrowskiej). Artysta zrealizował Drogę Krzyżową w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Tenczynku k. Krakowa, obraz beatyfikacyjny siostry Marty Wieckiej w Śniatyniu (Ukraina) oraz obraz ołtarzowy i fresk w Centrum Św. Jana Pawła II w "Nie lękajcie się" w Krakowie-Łagiewnikach.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOŁPANOWICZ Marcin
Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie obronił w 1987 roku, jednak jego pierwszym i najważniejszym nauczycielem był jego ojciec, znany krakowski surrealista, Andrzej Kołpanowicz. Marcin uprawia metaforyczne malarstwo olejne i pastelowe, tworzy również portrety, krajobrazy, ilustracje i realizacje sakralne. Wizje nieistniejących miast, poetyckie i paradoksalne sceny oraz nostalgiczne przetworzenia otaczającej rzeczywistości stanowią główny temat jego malarstwa. Obrazy Marcina „zagrały” w serialu TVP „Siedlisko”, znalazły się na plakatach muzycznych i okolicznościowych (m.in. koncertów chopinowskich w Antoninie), a także na okładkach wielu książek (m.in. powieści „Kielich” Waldemara Łysiaka i zbioru esejów „Brulion paryski” Arkadiusza Pacholskiego). Ma w swoim dorobku 20 wystaw indywidualnych m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Kolonii, Linzu, Wuppertalu, Aschau, Krakowie, Szczyrku i Krzeszowicach. Jego obrazy znajdują się w muzeach oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, USA i Australii. Wielokrotnie nagradzany na Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu oraz na Biennale Ilustracji w Bratysławie.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl