płyta MDF/akryl, 120 x 50 cm sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: „Szczeliny” | obraz, remiks | 2018 | Marcin Berdyszak | podpis odręczny
Marcin Berdyszak jest pilnym obserwatorem życia i kultury. W swoich pracach wykorzystuje motyw m.in. banana. Owoc ten, jak sam mówi w rozmowie z Jaromirem Jedlińskim, „traktuje jako papierek lakmusowy naszych czasów, a nie symbol”, i dodaje: „Skupiłem się na bananie z kilku powodów. Jeden powód bardzo trywialny, mianowicie taki, że banan, reprodukowany, odtwarzany w różnych materiałach, zawsze będzie bananem, natomiast jabłko, pomarańcza będzie piłką. Druga sprawa, doznałem pewnego szoku, kiedy coś, co było dla mnie jako dziecka owocem pożądania, okazało się po jakimś czasie tandetą, ale dopiero wtedy kiedy znalazłem plastikowe banany. Ten plastikowy banan uświadomił mi, czym ten żywy banan był dla mnie, a jednocześnie uświadomił mi, jaki ten mój stosunek do żywego banana był po prostu tandetny. To taka nieprawdopodobna rzecz i w związku z tym, mimo że nie zjem plastikowego banana, to plastikowy banan, że tak powiem, jest dla mnie rodzajem symptomu świadomości, a żywy nie” (M.Berdyszak, J. Jedliński, Wmiędzyczasie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Radom 2018, s. 94).
Prezentowana praca jest przykładem wykorzystania pojedynczego banana. Tutaj owoc wciska się w szczelinę naszej codzienności - tandetny wtręt w „wmiędzyprzestrzeni”, „wmiędzyczasie”.
Marcin Berdyszak uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu w 1988 roku. Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie obecnie pełni funkcję rektora. Prowadzi pracownię warsztatów twórczości edukacyjnej na Wydziale Edukacji Artystycznej oraz, wraz z ojcem prof. Janem Berdyszakiem, pracownie rzeźby i działań przestrzennych. Ponadto prowadzi pracownię rzeźby w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.
Wystawiał swoje prace w Polsce, Niemczech, USA, Słowacji, Finlandii, Meksyku. W swoich pracach artysta zajmuje się owocami. Bada granice kultury i natury oraz ich wzajemnych relacji. Pracuje także z zapachami. Interesuje go owoc w relacji do czasu, pamięci, iluzji czy imitacji. W twórczości swojej porusza takie problemy, jak problem unifikacji, konsumpcji, nowych sentymentów i emocji prowokowanych sztucznie. Zajmuje się też nadużyciem jako formą pozwalającą na osiągnięcie doskonałości. Ostatanie realizacje dotyczą problemu tresury kulturowej, mechanicznego wartościowania rzeczywistości, standaryzacji odczuć i opinii dotyczących moralności.
Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Jego sztuka oscyluje wokół problemu zacierania granic między naturalnym a sztucznym, między prawdą a iluzją. Bada granice kultury i natury oraz ich wzajemnych relacji.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wylicytowanych cen wybranych obiektów doliczona będzie opłata droit de suite.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl