Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
HARASIMOWICZ Marceli | ''Fragment z Krościenka nad Dunajcem'', 1924 r.

Marceli HARASIMOWICZ (1859-1935)

''Fragment z Krościenka nad Dunajcem'', 1924 r.

olej/płótno, 47 x 68 cm
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'MHarasimowicz | 1924 Krościenko n. D.'
sygnowany, opisany i datowany na odwrociu: 'Fragment z Krościenka nad Dunajcem | mal. MHarasimowicz 1924.'

W latach 1907-31 Marceli Harasimowicz mieszkał we Lwowie i pracował jako kustosz lwowskiej Galerii Miejskiej. Praca mogła być zatem malowana w trakcie podróży w Pieniny, których urokliwy krajobraz stanowił odskocznię od pędzącej metropolii. Krościenko było wówczas dziewiczą wsią położoną w dolinie Dunajca i Krośnicy. Kręta polna dróżka, przy której leżą masywne kłody, wprowadza widza w malowniczy krajobraz górski. Wchodzi na teren posiadłości staruszki, której przygarbiona postać widoczna jest w lewej części kompozycji. Wyruszyła ona zapewne z pobliskiego gospodarstwa, aby sprzedać niesiony z trudem chrust. Pierwszoplanowym bohaterem przedstawienia jest grupa czterech karłowatych sosen. Wybijają one kręte konary w kierunku nieba, przypominając tym samym ekspresyjnie malowane sosny pędzla Vincenta van Gogha ("Sosny nad mokradłem" pochodzą z 1884 roku i znajdują się w Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie). W oddali widoczny jest zaledwie fragment Pienin malowany wspaniałym błękitem paryskim. Po kotarze nieba płyną puszyste chmury malowane lekkimi i wprawnymi pociągnięciami pędzla. Marceli Harasimowicz rozpoczął naukę w Zurychu, a następnie w Paryżu, gdyż to właśnie w tych dwóch miastach rodzina artysty znalazła schronienie po klęsce powstania styczniowego. W latach 1873-79 Harasimowicz studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Studia artystyczne uzupełniał w Akademii Wiedeńskiej u Carla Wurzingera (1880-81) oraz w Akademii Monachijskiej u Wilhelma Lindenschmita (1883-85). W 1891 roku wraz z Tadeuszem Popielem odbył podróż do Wiednia, Pragi, Berlina, Kopenhagi i Monachium. W 1885 zamieszkał na stałe we Lwowie. Początkowo zajmował się głównie portretami i scenami rodzajowymi, a po roku 1890 tworzył przede wszystkim pejzaże. Szczególnie chętnie malował nastrojowe widoki nadwodne, które przyniosły mu znaczną popularność. Malował też motywy z Huculszczyzny, krajobrazy z Podhala, Tatr i Pienin, a w późniejszym okresie także z Kaszub i znad morza. Pracował przy malarskiej dekoracji Teatru Miejskiego we Lwowie, był twórcą polichromii w katedrze w Przemyślu i kolegiacie w Żółkwi. Zajmował się również ilustracją książkową i konserwacją obrazów.

Studiował w latach 1873-79 w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Studia artystyczne uzupełniał w Akademii Wiedeńskiej u Carla Wurzingera (1880-81) oraz w Akademii Monachijskiej u Wilhelma Lindenschmita (1883-85). W 1891 roku wraz z Tadeuszem Popielem odbył podróż do Wiednia, Pragi, Berlina, Kopenhagi i Monachium. W 1885 zamieszkał na stałe we Lwowie. Na początku swojej twórczości malował portrety, a od 1890 roku malował głównie pejzaże.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
HARASIMOWICZ Marceli
Kształcił się w krakowskiej SSP, w Akademii w Wiedniu oraz w Monachium. W 1885r. zamieszkał we Lwowie. Na początku swojej twórczości malował portrety, ale od 1890r. malował głównie pejzaże.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl