Tusz na kartonie 40 x 28,5 cm (w świetle passe-partout) Sygnowany wzdłuż dolnej krawędzi - "Inny błazen 1988 M. Abakanowicz"
Wybitna polska rzeźbiarka ciesząca się międzynarodowym uznaniem. Studia ukończyła w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1954). Wkrótce stworzyła własną technikę tkacką, dzięki której komponowała trójwymiarowe formy - Abakany. Cykl tych przestrzennych rzeźb z włókien, stworzony w latach 60-tych przyniósł jej międzynarodową sławę. W latach 70-tych zaczęła tworzyć rzeźby figuralne z płótna workowego i syntetycznych żywic. W następnej dekadzie zajmowała się głównie monumentalnymi kompozycjami dla przestrzeni otwartych. Powstały wówczas rzeźby z bardziej trwałych materiałów - kamienia, drewna, żelaza. W 1991 r. na zamówienie władz Paryża stworzyła projekt `architektury Arborealnej". Prace artystki znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Pompidou w Paryżu, Stedelijk Museum w Amsterdamie i wielu innych.
Studiowała w latach 1950-1954 w warszawskiej ASP. Pierwsze prace, które przyniosły jej międzynarodową sławę to monumentalne, przestrzenne gobeliny o reliefowej fakturze - Abakany.
Rzeźby wykonywała w wielu technikach i różnych materiałach: ceramice, drewnie, brązie, materiałach syntetycznych - zarówno figuratywne, jak i niefiguratywne.
Wykonała i zrealizowała wiele projektów dla miejsc publicznych i muzeów. W latach 1965-1990 wykładała w poznańskiej ASP. Jest autorką wielu erudycyjnych esejów poświęconych sztuce, mitologii i religii. W roku 1965 otrzymała nagrodę Grand Prix na Biennale Sao Paulo. Przez krytykę światową jest zaliczana do ścisłej czołówki artystów XX wieku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl