Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
de LAVEAUX Ludwik | Odpoczynek wieśniaczek, 1890-1893

Ludwik de LAVEAUX (Jaronowice k. Jędrzejowa 1868 - Paryż 1894)

Odpoczynek wieśniaczek, 1890-1893

olej, płótno, 37,5 x 61,5 cm;
sygn. l. d.: L. De Laveaux
Na odwrocie nalepka z odręczną adnotacją dotyczącą obrazu i artysty;

Praca prezentowana na wystawie monograficznej artysty: "Mus mnie woła..." Ludwik De Laveaux, Muzeum Narodowe w Krakowie - Kamienica Szołayskich, grudzień 2005 - luty 2006, poz. kat. 31, (reprodukcja s. 45); oraz powtórzenie wystawy Muzeum Śląskie w Katowicach, marzec-lipiec 2006

Ludwik De Laveaux - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki Młodej Polski, którego przedwczesna śmierć położyła kres niezwykle szybko rozwijającym się zdolnościom i rzadkiemu talentowi. Twórczość De Laveaux była zróżnicowana zarówno pod względem tematycznym jak i stylistycznym. Malował słoneczne, letnie pejzaże ze stron rodzinnych ze scenami rodzajowymi oraz typy postaci, a po wyjeździe do Paryża pod koniec 1889 roku, tworzył między innymi niezwykle nastrojowe nokturny miejskie. Był jednym z tych młodych artystów, którego twórczość miała wielkie znaczenie dla rozwoju awangardowej sztuki polskiej.
Postać Ludwika De Laveaux i jego związek z narzeczoną Marysią Mikołajczykówną zostały uwiecznione w Weselu Wyspiańskiego. Malarz pojawia się tam jako Widmo - duch zmarłego artysty.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
de LAVEAUX Ludwik

Ludwik de Laveaux studiował pod kierunkiem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (z przerwami w latach 1884- 1890). Studia kontynuował w Akademii monachijskiej u Oskara Seitza (1887- 89). Po powrocie do Krakowa, wraz z przyjaciółmi - W. Tetmajerem, W. Wodzinowskim, S. Radziejowskim - jeździł na studia plenerowe do podkrakowskich Bronowic, Zakopanego i w Tatry. Z końcem 1889 roku wyjechał na stałe do Paryża, skąd kilkakrotnie przyjeżdzał do kraju. W 1891 roku podróżował po Bretanii. Pracował dużo i w gorączkowym pośpiechu. Próbował wciąż nowych środków wyrazu - od realizmu, poprzez impresjonizm, do silnej ekspresji i symbolizmu. Malował pogodne sceny rodzajowe, pejzaże z Bronowic, Tatr, Bretanii, nokturny i widoki z Paryża, portrety i kompozycje symboliczne. Trudne warunki materialne w jakich żył w Paryżu, spowodowały gwałtowny rozwój choroby płuc i przedwczesną śmierć malarza. W świadomości współczesnych, jego krótkie, intensywne życie potwierdzało obiegową legendę o trudnej drodze artysty, który w pogoni za ideałem - Sztuką, borykał się z nędzą i chorobą, by wreszcie znaleźć śmierć z dala od swoich. Legendą tę umocnił Stanisław Wyspiański, wprowadzając Ludwika de Laveaux do swego dramatu "Wesele" pod postacią Widma, zmarłego narzeczonego Marysi (akt II, scena 5).

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 22 818 94 68
tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl