Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
de LAVEAUX Ludwik | LATARNIA, ok. 1892-93

Ludwik de LAVEAUX (Jaronowice k. Jędrzejowa 1868 - Paryż 1894)

LATARNIA, ok. 1892-93

STUDIUM DO OBRAZU "OPERA PARYSKA W NOCY"
Olej, płótno naklejone na tekturę; 22,4 x 18,7 cm
Obraz posiada ekspertyzę.

Ludwik de Laveaux - malarz; w latach 1884-90 studiował pod kierunkiem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a w międzyczasie uczył się także w Akademii monachijskiej (1887-89). W okresie swojej nauki w Krakowie często wyjeżdżał na studia plenerowe do Bronowic, zatrzymując się wówczas u zaprzyjaźnionego z nim Włodzimierza Tetmajera oraz do Zakopanego i w Tatry. W roku 1890 udał się na dalsze studia do Paryża i zamieszkał tam na stałe. Stamtąd w roku 1891 podróżował do Bretanii, a także kilkakrotnie odwiedzał kraj. Chory na płuca zmarł przedwcześnie. Przypomniał malarza Stanisław Wyspiański wprowadzając go do Wesela jako postać Widma - zmarłego narzeczonego Marysi. Malował przede wszystkim w technice olejnej, rzadziej gwaszem lub kredką, widoki wsi, pejzaże miejskie, morskie, studia wieśniaczek oraz portrety.
Przygotowując się do namalowania Opery paryskiej w nocy, obrazu znajdującego się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, de Laveaux tworzył zapewne szkice przygotowawcze, pracując nad odtworzeniem wilgotnej nawierzchni placu błyszczącej w świetle nocnej latarni. Odmiennie, niż w skończonym obrazie malarz nie wprowadził tu sylwetek ludzi. Jego uwaga skoncentrowała się na uchwyceniu relacji przestrzennych w nocnym oświetleniu oraz na poszukiwaniu niuansów barwnych odpowiednich do oddania efektów świateł przenikających ciemność - zróżnicowanych pod względem temperatury barwy, wyzłacających bruk i mury, siejących wokół drobne, wielobarwne bliki. Studium utrzymane jest w charakterystycznej tonacji nocy: zgaszone ciemne fiolety, brązy, ugry i żółcienie, chłodne błękity oraz akcenty bieli, różu, lila. Przykuwa uwagę bardzo szczególnym nastrojem, znamiennym także dla innych studiów artysty z tego zakresu.
Znany jest rysunek kredką ze zbiorów prywatnych, przedstawiający fragment placu Opery z latarnią, bardzo podobny do prezentowanej obecnie, a nieznanej uprzednio, kompozycji (por.: A. Melbechowska-Luty, Widmo. Życie i twórczość Ludwika de Laveaux (1868-1894), Wrocław 1988, s. 71, poz. 149. il. 53; A. Melbechowska-Luty, Nokturny. Widoki nocy w malarstwie polskim, Warszawa 1999, il. s. 120; "Mus mnie woła�" Ludwik de Laveaux (1868-1894), (Z. Gołubiew, A. Zeńczak, A. Melbechowska-Luty), Katalog wystawy monograficznej Muzeum Narodowego w Krakowie, Kraków XII. 2005-II. 2006, s. 93, poz. kat. 76, il. 76). Przede wszystkim należy jednak nadmienić, że w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się jeszcze jedno studium olejne do tego samego obrazu (Paryż w nocy - fragment latarni na placu; olej, karton; 16 x 23,5 cm) - o nieco innym zasięgu, bardziej horyzontalnym.
Autorstwo Ludwika de Laveaux w odniesieniu do niniejszej pracy nie budzi wątpliwości. Oprócz samego motywu charakterystyczny dla tego malarza jest sposób prowadzenia pędzla, paleta, a nawet format pracy zbliżony do formatu wspomnianego wyżej studium ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Ujawnienie tego studium poszerza krąg prac Ludwika de Laveaux poświęconych nocnym widokom Paryża, nad którymi - pomimo trawiącej go choroby - z wielką pasją pracował w latach 1892-1894. W pracach tych, przerwanych śmiercią artysty, jego talent osiągnął najwyższy poziom.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
de LAVEAUX Ludwik

Ludwik de Laveaux studiował pod kierunkiem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (z przerwami w latach 1884- 1890). Studia kontynuował w Akademii monachijskiej u Oskara Seitza (1887- 89). Po powrocie do Krakowa, wraz z przyjaciółmi - W. Tetmajerem, W. Wodzinowskim, S. Radziejowskim - jeździł na studia plenerowe do podkrakowskich Bronowic, Zakopanego i w Tatry. Z końcem 1889 roku wyjechał na stałe do Paryża, skąd kilkakrotnie przyjeżdzał do kraju. W 1891 roku podróżował po Bretanii. Pracował dużo i w gorączkowym pośpiechu. Próbował wciąż nowych środków wyrazu - od realizmu, poprzez impresjonizm, do silnej ekspresji i symbolizmu. Malował pogodne sceny rodzajowe, pejzaże z Bronowic, Tatr, Bretanii, nokturny i widoki z Paryża, portrety i kompozycje symboliczne. Trudne warunki materialne w jakich żył w Paryżu, spowodowały gwałtowny rozwój choroby płuc i przedwczesną śmierć malarza. W świadomości współczesnych, jego krótkie, intensywne życie potwierdzało obiegową legendę o trudnej drodze artysty, który w pogoni za ideałem - Sztuką, borykał się z nędzą i chorobą, by wreszcie znaleźć śmierć z dala od swoich. Legendą tę umocnił Stanisław Wyspiański, wprowadzając Ludwika de Laveaux do swego dramatu "Wesele" pod postacią Widma, zmarłego narzeczonego Marysi (akt II, scena 5).

Informacje dla kupujących:


Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl


Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Dodatkowo Artinfo.pl relacjonuje przebieg aukcji w Internecie - na żywo. Pozwala to śledzić realizację zgłoszonych zleceń. Dzięki zleceniom telefonicznym i relacji w Internecie nie jest konieczna obecność na sali!
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl