Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
de LAVEAUX Ludwik | KOBIETY WIEJSKIE PRZY DRODZE - STUDIUM DO OBRAZU DO MIASTA, 1889

Ludwik de LAVEAUX (Jaronowice k. Jędrzejowa 1868 - Paryż 1894)

KOBIETY WIEJSKIE PRZY DRODZE - STUDIUM DO OBRAZU DO MIASTA, 1889

Kredka, papier
14,5 x 13,4 cm

Obraz wzmiankowany i reprodukowany (w:) Aleksandra Melbechowska-Luty, Widmo. Życie i twórczość Ludwika de Laveaux, Wrocław 1988, s. 40, 99, il. 9.
Za opinią Aleksandry Melbechowskiej-Luty
W latach 1884-1889 Ludwik de Laveaux kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u Jana Matejki) oraz prywatnie w Monachium. W roku 1890 wyjechał do Paryża. Malował portrety, polskie krajobrazy, sceny rodzajowe i pejzaże miejskie, przede wszystkim piękne paryskie nokturny. W czasie studiów i podczas pó¼niejszych przyjazdów do kraju często przebywał w Bronowicach, zatrzymując się u Włodzimierza Tetmajera. Według legendy literackiej, w 1892 lub 1893 roku zaręczył się z Marysią Mikołajczykówną, córką bronowickiego gospodarza. Stanisław Wyspiański wprowadził go do Wesela pod postacią Widma, poświęcając mu piękne strofy w III akcie dramatu. W roku 1889 artysta namalował serię ekspresyjnych studiów do olejnego obrazu Do miasta (wł. Muzeum Narodowego w Poznaniu), powtórzone-go w zmniejszonej replice (wł. Galerii Obrazów we Lwowie). Zarówno obraz olejny, jak i prezentowany tu kredkowy szkic przedstawiają dwie wieśniaczki niosące z Bronowic swój gospodarski urobek na targ do miasta. Temat ten wpisany był w modny wówczas nurt ludomanii sławiący "bajecznie kolorową" wieś polską i akceptujący małżeństwa krakowskich twórców z bronowickimi wieśniaczkami (np. Rydla, Tetmajera, Wyspiańskiego). Powyższy szkic pochodzi ze zbiorów siostrzenicy Ludwika de Laveaux, Józefiny Pochwalskiej.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
de LAVEAUX Ludwik

Ludwik de Laveaux studiował pod kierunkiem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (z przerwami w latach 1884- 1890). Studia kontynuował w Akademii monachijskiej u Oskara Seitza (1887- 89). Po powrocie do Krakowa, wraz z przyjaciółmi - W. Tetmajerem, W. Wodzinowskim, S. Radziejowskim - jeździł na studia plenerowe do podkrakowskich Bronowic, Zakopanego i w Tatry. Z końcem 1889 roku wyjechał na stałe do Paryża, skąd kilkakrotnie przyjeżdzał do kraju. W 1891 roku podróżował po Bretanii. Pracował dużo i w gorączkowym pośpiechu. Próbował wciąż nowych środków wyrazu - od realizmu, poprzez impresjonizm, do silnej ekspresji i symbolizmu. Malował pogodne sceny rodzajowe, pejzaże z Bronowic, Tatr, Bretanii, nokturny i widoki z Paryża, portrety i kompozycje symboliczne. Trudne warunki materialne w jakich żył w Paryżu, spowodowały gwałtowny rozwój choroby płuc i przedwczesną śmierć malarza. W świadomości współczesnych, jego krótkie, intensywne życie potwierdzało obiegową legendę o trudnej drodze artysty, który w pogoni za ideałem - Sztuką, borykał się z nędzą i chorobą, by wreszcie znaleźć śmierć z dala od swoich. Legendą tę umocnił Stanisław Wyspiański, wprowadzając Ludwika de Laveaux do swego dramatu "Wesele" pod postacią Widma, zmarłego narzeczonego Marysi (akt II, scena 5).

Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzdanych.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 693 108 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl