olej/deska, 15 x 22 cm sygnowany i opisany l.d.: 'L. Gedlek. Wien' na odwrociu opisany ołówkiem kopiowym, papierowa nalepka z tytułem oraz nalepka Milwaukee Art Centre Collection
POCHODZENIE: - dar Fundacji René von Schleinitza dla Milwaukee Art Centre, Stany Zjednoczone - kolekcja prywatna, Polska
Prezentowany obraz Gędłka operuje ściśle „monachijskim” motywem. Malarz na tle kurtyny zagajnika umieścił odpoczywającego kozaka i trójkę koni. Podobne kompozycje można odnaleźć na obrazach Józefa Brandta, malowanych przede wszystkim w latach 80. XIX stulecia. Ludwik Gędłek studiował początkowo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, potem od 1873 w Wiedniu u Eduarda Peithnera von Lichtenfelsa i Carla Wurzingera. Na stałe związał się z wiedeńskim środowiskiem artystycznym, ale utrzymywał też żywe kontakty z polskimi malarzami. Swoje prace o tematyce rodzajowej i historycznej sprzedawał zarówno w Austro-Węgrzech, jak i w Polsce. Wystawiał w warszawskim Salonie Krywulta, TPSP w Krakowie i salonach drezdeńskich. Jego dzieła znajdują się obecnie m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Lwowskiej Galerii Obrazów czy w Muzeum Polskim w Chicago. Obydwie prezentowane na aukcji prace pochodzą ze zbioru XIX-wiecznej sztuki niemieckiej stworzonego przez René von Schleinitza (1890-1972) i przekazanego do Milwaukee Art Centre.
Uczył się malarstwa pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza w latach 1861 - 72 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W roku 1873 otrzymał dwuletnie stypendium na studia za granicą - studiował w Wiedniu u E. Lichtenfelsa i C. Würzingera (do 1877 r.) Wiele wystawiał - w Krakowie w okresie 1863 - 1888, w TPSP we Lwowie (1892 r.) oraz w Salonie Krywulta w Warszawie, a także w Dreźnie w latach 1882 - 90. Obrazy artysty znajdują się w Chicago, Sztokholmie, Chemnitz, Paryżu oraz Lwowskiej Galerii Obrazów. Malował krajobrazy, najczęściej okolic podkrakowskich, sceny batalistyczne i rodzajowe, w których często umieszczał sylwetki koni oraz jeźdźców.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
GĘDŁEK Ludwik
Malarz; studia artystyczne rozpoczął w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza i kontynuował je w latach 1872 - 1877 w Akademii wiedeńskiej u E. Lichtenfelsa i C. Wurzingera. Już w 1863 r. debiutował na wystawie w krakowskim TPSP, gdzie później wystawiał wielokrotnie. Stale mieszkał w Wiedniu, skąd nadsyłał obrazy także na wystawy do TPSP we Lwowie, Salonu Krywulta w Warszawie oraz do Drezna. Malował krajobrazy, głównie z okolic Krakowa, sceny rodzajowe i batalistyczne z częstym motywem koni. Jego obrazy znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Lwowskiej Galerii Obrazów i Polskim Muzeum w Chicago.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl