litografia barwna/papier, 78 x 55,5 cm w świetle passe-partout opisana oł. l.d.: epreuve d’artiste, śr. „Katedra XII”, p.d.: Lucjan Mianowski 62 (odbitka autorska)
* droit de suite
W latach 1950-1956 studiował na krakowskiej ASP w pracowni plakatu prof. Macieja Makarewicza, następnie w pracowni litografii prof. Konrada Srzednickiego, pod którego kierunkiem uzyskał dyplom. W 1959 otrzymał stypendium rządu francuskiego na studia w paryskiej École nationale supérieure des beaux-arts. Podczas pobytu w Paryżu zetknął się z taszyzmem i malarstwem informel. Mianowski uważał się za malarza, ale jego głównym medium była litografia barwna. Problemy malarskie rozwiązywał przy pomocy języka graficznego. Ważna była dla niego barwa i fizyczny, zmysłowy aspekt tworzywa. Stale poszukiwał nowej estetyki, korzystał z nowości technicznych. Jego twórczość wyróżnia aktualność ideowo-formalna, widać w niej wpływy różnych kierunków i stylów 2. połowy XX wieku. Uważany jest za polskiego przedstawiciela pop-artu. Podejmował tematykę związaną z kulturą masową, wykorzystywał fotografie prasowe. Przeprowadzał eksperymenty warsztatowe w zakresie litografii. Wykonywał liczne wersje kolorystyczne tej samej kompozycji. Efektem zwiększania ilości matryc i ich mieszania są niemal unikatowe odbitki. Wczesne prace Mianowskiego przedstawiają puste wnętrza i pejzaże architektoniczne. W ramach pracy dyplomowej stworzył cykl obrazów i prac graficznych o satyrycznym charakterze – Małe miasteczko nie jest nudne (1956). Później powstały serie drzeworytów i litografii, przedstawiające pojedyncze groteskowe postacie zaopatrzone w atrybuty swojej funkcji lub władzy: Fotograf (1958), Urzędnik (1962). Na początku lat 60. powstał cykl barwnych litografii Katedry, inspirowanych fasadą katedry Notre-Dame i widokami współczesnego Paryża.
MIANOWSKI Lucjan
Urodzony 2 lutego 1933 w Strzemieszycach. W 1950 r. studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, początkowo w pracowni plakatu u prof. Macieja Makarewicza, następnie w pracowni litografii u prof. Konrada Srzednickiego. 1956 otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Przez dwa następne lata studiował malarstwo w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego. W 1959 r. otrzymał Stypendium Rządu Francuskiego na studia w Paryżu w Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w pracowni litografii u prof. Pierre Clairin, gdzie studiował w latach 1959/60 i 1963/64.
W roku akademickim 1964/65 został powołany na wykładowcę litografii w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, z którą jest związany aż do dnia dzisiejszego.
Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Poznaniu, Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku, Muzeum de Arte Moderna w Sao Paolo, Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sztokholmie, Library of Congress w Waszyngtonie, Bibliotheque Nationale w Paryżu, Albertina w Wiedniu i innych, oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wylicytowanych cen wybranych obiektów doliczona będzie opłata droit de suite.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl