miękki werniks, 25,1 x 16 cm, sygnatura i technika oł. p.d.: Vernis mou LWyczół 1906 Stan zachowania: papier naklejony na tekturę, 2 b. dr. ubytki farby w partii włosów (nad czołem).
Feliks "Manggha" Jasieński (1861–1929) - znakomity kolekcjoner, publicysta, wybitny znawca, krytyk i propagator sztuki. Jego przyjaźń z artystami w naturalny sposób zaowocowała licznymi portretami, malowali go m. in. Władysław Podkowiński, Jacek Malczewski, Józef Pankiewicz, Olga Boznańska, Wojciech Weiss, Konrad Krzyżanowski, Józef Mehoffer oraz wielokrotnie Leon Wyczółkowski. Wyczółkowski, wg słów Jasieńskiego, współtworzył jego muzeum. To Jasieńskiemu artysta dedykował swój akwatintowy autoportret z 1902 z podpisem: "Feliksowi Jasieńskiemu L. Wyczół pierwsza praca graficzna d 15/5/902". Poza pracami malarskimi, m. in. "Portret Feliksa Jasieńskiego przy organach", obraz olejny z 1902 , "Portret Feliksa Jasieńskiego w stroju arabskiego szejka", obraz olejny z 1908, "Portret Feliksa Jasieńskiego w błękitnym kaftanie", pastel z 1911, Wyczółkowski opracował kilka portretów Jasieńskiego w technikach graficznych. Do bardziej znanych należy portret z Teki Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików, litografia barwna z 1903, jest również litografia z 1913 i podobna w ujęciu algrafia. (M. Twarowska, "Leon Wyczółkowski. Listy i wspomnienia", Wrocław Ossolineum, 1960, s. 80, il. 8; Jolanta Baziak "Leon Wyczółkowski – kolejne życie", Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz, 2010, s. 33, il. s. 40).
W latach 1869-1875 studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie m.in. u W. Gersona, A. Kamińskiego, R. Hadziewicza. Naukę kontynuował w Akademii w Monachium oraz w latach 1877-1879 uczęszczał do SSP w Krakowie, gdzie pobierał nauki u J. Matejki. W latach 1895-1911 był profesorem ASP w Krakowie, a od 1934r. prowadził katedrę grafiki w SSP w Warszawie. W 1889r. odbył podróż do Paryża, gdzie zetknął się z impresjonizmem. Początkowo malował obrazy historyczno - rodzajowe, później realistyczne portrety i modne sceny salonowe. Podczas pobytu na Ukrainie w latach 1883-1893 tworzył głównie sceny przedstawiające rybaków i chłopów, podejmując w nich problematykę światła i koloru. Po 1895r. uległ na krótko wpływowi symbolizmu, po czym zwrócił się w kierunku swoistego koloryzmu. Posługiwał się głównie pastelem, akwarelą i tuszem. Malował nastrojowe pejzaże, głownie tatrzańskie, zabytki architektoniczne, martwe natury, zwłaszcza kwiaty. Tworzył też zróżnicowane stylistycznie, wnikliwe portrety. Od ok. 1918r. zajął się grafiką ( techniki trawione, autolitografia). Prace graficzne tego artysty mają charakter malowniczy i odznaczają się wielką skalą rozwiązań formalnych. Jego twórczość jest zaliczana do najwybitniejszych zjawisk artystycznych w sztuce polskiej przełomu XIX / XX w.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 5 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl