Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WYCZÓŁKOWSKI Leon | PEJZAŻ LETNI, 1910 r.

Leon WYCZÓŁKOWSKI (1852 Huta Miastkowska k. Siedlec - 1936 Warszawa)

PEJZAŻ LETNI, 1910 r.

Pastel, akwarela, papier; 47,5 x 67,5 cm
Sygnowany p. d.: L Wyczół | 910
Na odwrocie nalepka: SALON DZIEŁ SZTUKI | KAZIMIERZA WOJCIECHOWSKIEGO | KRAKÓW, ul. Św. JANA l. 3 -TELEFON 100-02 | Data przyjęcia 1944 |
Autor Leon Wyczółkowski | Tytuł Pejzaż letni | Rodzaj pastel Rozmiar... |
Nr 14725

Wiosnę i lato roku 1910 spędził artysta na Huculszczyźnie odwiedzając m.in. Jaremcze, Jabłonki, Worochtę. Oferowany Pejzaż letni jest jednym z 60 dzieł, które tam wówczas powstały. Artysta często posługiwał się techniką malarską łączącą akwarelę z pastelem, o której tak mówił "W Jaremczu pejzaże, akwarele barwne, a na to pastel. Trzeba było wiedzieć, jak te kolory łączyć, np. na czerwonym tle zielonym kolorem. Makarewicz mówił: Jak ty to łączysz?" (oprac. M. Twarowska, Leon Wyczółkowski. Listy i wspomnienia, Wrocław 1960, s. 107)

Leon Wyczółkowski swoją edukację artystyczną rozpoczął w wieku siedemnastu lat w warszawskiej Klasie Rysunkowej u W. Gersona. Naukę kontynuował w Akademii monachijskiej u A. Wagnera (1875-77) i u J. Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1877-79). Po studiach mieszkał we Lwowie, Warszawie, w Krakowie gdzie w l. 1895-1911 piastował stanowisko profesora tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych, i od 1929 r. w Poznaniu. Stamtąd często wyjeżdżał do swojego majątku w Gościeradzu na skraju Borów Tucholskich i do Warszawy, gdzie od 1934 r. był profesorem katedry grafiki Akademii Sztuk Pięknych. Odbywał liczne podróże po kraju; w latach 1885-94 przebywał na ziemiach Podola i Ukrainy (wyjeżdżał tam wielokrotnie w latach późniejszych) i po Europie, gdzie odwiedził m.in. Paryż, Włochy, Hiszpanię, Holandię i Anglię. Był jednym z członków założycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka. W swojej twórczości podejmował wiele tematów: malował krajobrazy, pejzaże architektoniczne, portrety, sceny rodzajowe, martwe natury, w tym szczególnie często kwiaty i drzewa. Posługiwał się techniką olejną, pastelem i akwarelą. Był znakomitym grafikiem.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WYCZÓŁKOWSKI Leon

W latach 1869-1875 studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie m.in. u W. Gersona, A. Kamińskiego, R. Hadziewicza. Naukę kontynuował w Akademii w Monachium oraz w latach 1877-1879 uczęszczał do SSP w Krakowie, gdzie pobierał nauki u J. Matejki. W latach 1895-1911 był profesorem ASP w Krakowie, a od 1934r. prowadził katedrę grafiki w SSP w Warszawie. W 1889r. odbył podróż do Paryża, gdzie zetknął się z impresjonizmem. Początkowo malował obrazy historyczno - rodzajowe, później realistyczne portrety i modne sceny salonowe. Podczas pobytu na Ukrainie w latach 1883-1893 tworzył głównie sceny przedstawiające rybaków i chłopów, podejmując w nich problematykę światła i koloru. Po 1895r. uległ na krótko wpływowi symbolizmu, po czym zwrócił się w kierunku swoistego koloryzmu. Posługiwał się głównie pastelem, akwarelą i tuszem. Malował nastrojowe pejzaże, głownie tatrzańskie, zabytki architektoniczne, martwe natury, zwłaszcza kwiaty. Tworzył też zróżnicowane stylistycznie, wnikliwe portrety. Od ok. 1918r. zajął się grafiką ( techniki trawione, autolitografia). Prace graficzne tego artysty mają charakter malowniczy i odznaczają się wielką skalą rozwiązań formalnych. Jego twórczość jest zaliczana do najwybitniejszych zjawisk artystycznych w sztuce polskiej przełomu XIX / XX w.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl