litografia pięciobarwna, z "Teki mieszanej", 47,3 x 63,2 cm, sygn. ołówkiem na planszy l.d.: L Wyczół / 1904. Stan zachowania: papier naklejony na tekturę. Praca reprodukowana i opisana w: Maria Twarowska "Leon Wyczółkowski", Auriga Oficyna Wydawnicza w Warszawie, 1962, ss. 29 i 46, il. 80.
Temat prezentowanej litografii artysta opracował na podstawie obrazu "Woły" z 1903 (pastel, papier, 143,5 x 191 cm, Muzeum Narodowe w Krakowie). Grafika weszła w skład tzw. "Teki mieszanej", wydanej w 30 numerowanych i podpisanych egzemplarzach, zawierających łącznie 7 prac - 4 litografie i 3 fluoroforty. Wyczółkowski wspomina: "`Orka na Ukrainie` w czterech kolorach rozłożonych na efekt słoneczny. Odbijałem tę ‘Orkę` niegdyś w drukarni ‘Czasu`, pomagał mi młody jakiś robotnik. Kiedy odszedłem, przy trzecim kolorze trzasnął mu kamień, związał go wtedy sznurami, wypunktował i dalej odbijał. Potem mi się przyznał do wszystkiego. Ze wszystkich trudności wyszedł zwycięsko. Bardzo starannie wszystko odbił". (Maria Twarowska, "Leon Wyczółkowski. Listy i wspomnienia", Wrocław Ossolineum, 1960, s. 109-110).
W latach 1869-1875 studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie m.in. u W. Gersona, A. Kamińskiego, R. Hadziewicza. Naukę kontynuował w Akademii w Monachium oraz w latach 1877-1879 uczęszczał do SSP w Krakowie, gdzie pobierał nauki u J. Matejki. W latach 1895-1911 był profesorem ASP w Krakowie, a od 1934r. prowadził katedrę grafiki w SSP w Warszawie. W 1889r. odbył podróż do Paryża, gdzie zetknął się z impresjonizmem. Początkowo malował obrazy historyczno - rodzajowe, później realistyczne portrety i modne sceny salonowe. Podczas pobytu na Ukrainie w latach 1883-1893 tworzył głównie sceny przedstawiające rybaków i chłopów, podejmując w nich problematykę światła i koloru. Po 1895r. uległ na krótko wpływowi symbolizmu, po czym zwrócił się w kierunku swoistego koloryzmu. Posługiwał się głównie pastelem, akwarelą i tuszem. Malował nastrojowe pejzaże, głownie tatrzańskie, zabytki architektoniczne, martwe natury, zwłaszcza kwiaty. Tworzył też zróżnicowane stylistycznie, wnikliwe portrety. Od ok. 1918r. zajął się grafiką ( techniki trawione, autolitografia). Prace graficzne tego artysty mają charakter malowniczy i odznaczają się wielką skalą rozwiązań formalnych. Jego twórczość jest zaliczana do najwybitniejszych zjawisk artystycznych w sztuce polskiej przełomu XIX / XX w.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl