litografia, 48,3 x 38,5 sygn. na kamieniu. p.d.: L. Wyczółkowski; na odwrocie pieczęć Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu. Plansza z "Motywem parku w Gościeradzu" znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, MOB W-616. (Źródło: wyczolkowski .pl - serwis przygotowany przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy).
W 1922 za przekazanie Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu swoich zbiorów, Wyczółkowski uzyskał od Wydziału Krajowego dworek w Gościeradzu, odtąd spędzał tu kilka miesięcy w roku. Zainspirowany pięknem gościeradzkiego parku i sadu wykonał wiele rysunków stanowiących studia do litografii. Malował świerki z Gościerdza ("Świerk w słońcu", 1931), aleje gościeradzkie ("Aleja w parku gościeradzkim, 1927, "Aleja w parku gościeradzkim - żałobna", 1927, "Motyw z parku w Gościeradzu", 1927, "Motyw z Gościeradza", 1933) , przygotował studia do teki "Gościeradz" (1923-1924). (Lit.: "Leon Wyczółkowski 1852-1936. Malarstwo, rysunek, grafika. Katalog wystawy jubileuszowej z okazji 150. rocznicy urodzin artysty", Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Bydgoszcz, 2002, s. 8).
W latach 1869-1875 studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie m.in. u W. Gersona, A. Kamińskiego, R. Hadziewicza. Naukę kontynuował w Akademii w Monachium oraz w latach 1877-1879 uczęszczał do SSP w Krakowie, gdzie pobierał nauki u J. Matejki. W latach 1895-1911 był profesorem ASP w Krakowie, a od 1934r. prowadził katedrę grafiki w SSP w Warszawie. W 1889r. odbył podróż do Paryża, gdzie zetknął się z impresjonizmem. Początkowo malował obrazy historyczno - rodzajowe, później realistyczne portrety i modne sceny salonowe. Podczas pobytu na Ukrainie w latach 1883-1893 tworzył głównie sceny przedstawiające rybaków i chłopów, podejmując w nich problematykę światła i koloru. Po 1895r. uległ na krótko wpływowi symbolizmu, po czym zwrócił się w kierunku swoistego koloryzmu. Posługiwał się głównie pastelem, akwarelą i tuszem. Malował nastrojowe pejzaże, głownie tatrzańskie, zabytki architektoniczne, martwe natury, zwłaszcza kwiaty. Tworzył też zróżnicowane stylistycznie, wnikliwe portrety. Od ok. 1918r. zajął się grafiką ( techniki trawione, autolitografia). Prace graficzne tego artysty mają charakter malowniczy i odznaczają się wielką skalą rozwiązań formalnych. Jego twórczość jest zaliczana do najwybitniejszych zjawisk artystycznych w sztuce polskiej przełomu XIX / XX w.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł
Do 1000 zł przyjmujemy tylko zlecenia z limitem.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Do cen wylicytowanych dom aukcyjny dolicza 15% opłatę organizacyjną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl