Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WYCZÓŁKOWSKI Leon | Kwiaty w wazonach, 1928 r.

Leon WYCZÓŁKOWSKI (1852 Huta Miastkowska k. Siedlec - 1936 Warszawa)

Kwiaty w wazonach, 1928 r.

akwarela, ołówek, tusz/papier, 49 x 63 cm
sygnowanu i datowany p.d.: 'LWyczół | 1928.'
na odwrociu nalepka Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Krakowie z opisem obrazu

WYSTAWIANY:
- Leon Wyczółkowski 1852 - 1936, Wystawa pośmiertna, Kraków, czerwiec - sierpień 1937

LITERATURA:
- Towarzystwo Zachęty Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie
- Salon Doroczny, Towarzystwo Zachęty Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie

Nieporównaną popularnością w całym dorobku pracy twórczej Leona Wyczółkowskiego cieszyły się jego martwe natury oraz kompozycje kwiatowe. Uczeń krakowskiego profesora, Teodor Grott, tak wspominał niebywałą popularność kompozycji kwiatowych: „(…) dobijano się o każdy obraz, niemal o każdy szkic; płacono tysiące koron za niewielkie studium kwiatowe. Mecenasi krakowscy (…) zakupywali obrazy na pniu, a spoza Krakowa zjeżdżali liczni miłośnicy jego talentu, aby pochwycić dobry obraz w pracowni lub na wystawie TSP. Na wystawach zbiorowych w Warszawie i Poznaniu Wyczół zbierał również triumfy”. Temat kwiatowy artysta eksplorował z wielką pasją od 1903 roku, czyli już w dojrzałym okresie swojej pracy twórczej. Wyczółkowski doskonale oddawał urodę pierzastych płatków kolorowych astrów, pąków róż, świeżość kaczeńców czy przepych peonii. Artysta z wielkim upodobaniem „portretował” również polne kwiaty – dziewanny, gałązki kwitnącego jaśminu czy kwitnące trawy. Szczególnie w latach 20. i 30. całą energię twórczą poświęcił kwiatowym kompozycjom o subtelnej gamie barwnej, ożywionej przez energiczny dukt pędzla bądź pastelowej kredki. Osiągnąwszy „kolorystyczny szczyt” w malarstwie, Wyczółkowski wyciszył paletę barwną i skupił się przede wszystkim na rysunku oraz formalnej grze poszczególnych składników prac, co sprawiło, że oddalił się od impresjonistycznej formuły malarstwa. Opisywane „Kwiaty w wazonach” są doskonałym przykładem kompozycji z motywem bukietu z dojrzałej fazy twórczości krakowskiego mistrza. Wyczółkowski wówczas mówił: „Kwiaty, więcej wspomnienia, sen kwiatowy. Tu nie o ogrodowe kwiaty chodzi, lecz o kwiaty z pól, nazwy nieznane. W kwiatach na to, żeby dać dużo światła, dużo słońca, w tych wiosennych polnych różach. Przedtem nie wprowadziłem tyle światła. Moje kwiaty obecnie inne niż przeszłego roku, inne niż w ogóle u mnie”. W opisywanej pracy określenie „sen kwiatowy” doskonale odzwierciedla istotę przepełnionej światłem kompozycji. Szkicowo namalowane puszyste pąki peonii subtelnie ożywione są przez muśnięcia zgaszonych żółcieni, fioletów oraz zimnych błękitów. Wertykalność kadru podkreśla bukiet pierzastych traw oraz kielichy łagodnie pochylających się dzwonków. Abstrakcyjne, potraktowane szkicowo ciemne tło podkreśla senny wymiar kompozycji. Martwe natury z dojrzałego okresu twórczości Wyczółkowskiego mają charakter wrażeniowy, będący obrazami stanów duchowych artysty, aniżeli popisem wirtuozerii technicznej. Motyw kwiatów towarzyszył malarzowi do końca życia – jedną z ostatnich, niedokończonych prac artysty była akwarela przedstawiająca polne kwiecie w dwuotworowym wazonie.
W latach 1869-75 studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie m.in. u Wojciecha Gersona, Aleksandra Kamińskiego, Rafała Hadziewicza. Naukę kontynuował w Akademii w Monachium, a w latach 1877-79 uczęszczał do SSP w Krakowie, gdzie pobierał nauki u Jana Matejki. W latach 1895-1911 był profesorem ASP w Krakowie, a od 1934 prowadził katedrę grafiki w SSP w Warszawie. W 1889 odbył podróż do Paryża, gdzie zetknął się z impresjonizmem. Początkowo malował obrazy historyczno - rodzajowe, później realistyczne portrety i modne sceny salonowe. Podczas pobytu na Ukrainie w latach 1883-93 tworzył głównie sceny przedstawiające rybaków i chłopów, podejmując w nich problematykę światła i koloru. Po 1895 uległ na krótko wpływowi symbolizmu, po czym zwrócił się w kierunku swoistego koloryzmu. Posługiwał się głównie pastelem, akwarelą i tuszem. Malował nastrojowe pejzaże, głównie tatrzańskie, zabytki architektoniczne, martwe natury, zwłaszcza kwiaty. Tworzył też zróżnicowane stylistycznie, wnikliwe portrety. Od około 1918 zajął się grafiką (techniki trawione, autolitografia). Jego twórczość jest zaliczana do najwybitniejszych zjawisk artystycznych w sztuce polskiej przełomu XIX/XX w.

Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WYCZÓŁKOWSKI Leon

W latach 1869-1875 studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie m.in. u W. Gersona, A. Kamińskiego, R. Hadziewicza. Naukę kontynuował w Akademii w Monachium oraz w latach 1877-1879 uczęszczał do SSP w Krakowie, gdzie pobierał nauki u J. Matejki. W latach 1895-1911 był profesorem ASP w Krakowie, a od 1934r. prowadził katedrę grafiki w SSP w Warszawie. W 1889r. odbył podróż do Paryża, gdzie zetknął się z impresjonizmem. Początkowo malował obrazy historyczno - rodzajowe, później realistyczne portrety i modne sceny salonowe. Podczas pobytu na Ukrainie w latach 1883-1893 tworzył głównie sceny przedstawiające rybaków i chłopów, podejmując w nich problematykę światła i koloru. Po 1895r. uległ na krótko wpływowi symbolizmu, po czym zwrócił się w kierunku swoistego koloryzmu. Posługiwał się głównie pastelem, akwarelą i tuszem. Malował nastrojowe pejzaże, głownie tatrzańskie, zabytki architektoniczne, martwe natury, zwłaszcza kwiaty. Tworzył też zróżnicowane stylistycznie, wnikliwe portrety. Od ok. 1918r. zajął się grafiką ( techniki trawione, autolitografia). Prace graficzne tego artysty mają charakter malowniczy i odznaczają się wielką skalą rozwiązań formalnych. Jego twórczość jest zaliczana do najwybitniejszych zjawisk artystycznych w sztuce polskiej przełomu XIX / XX w.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl