tusz/papier, 22,5 x 28 cm (w świetle passe-partout)
"Uczony, filozof, matematyk, logik, pedagog, malarz-nowator i pełen temperamentu pisarz, to wszystko mieści się w tym jednym człowieku i jakby wzajem warunkuje. Stwarza czarujący nadmiar i przekrwioną pełnię. Jest w niej zaiste coś - leonardowskiego. Gdy przeglądam szkice Chwistka: kolorowane akwarele, rysunki piórkiem i ołówkiem, zawalające w musującym bezładzie szuflady jego biurka - ciągle nasuwają mi się pod ręce kartki, kartony, świstki, z jednej strony zasnute szyfrem symbolicznego znaczkowania, na drugiej grające barwą, gnące się fantastyką linii, tchnące ciepłem artystycznego przeżycia. I nie mogę nie myśleć, że jest to symbol bogactwa i osobliwości człowieka, który zamyka w sobie, kojarzy sprawy niby sprzeczne, niby niepogodzone, wykluczające się dziedziny zainteresowania" Tymon Terlecki, Leon Chwistek, "Tygodnik ilustrowany" 1933, nr 2
Leon Chwistek był postacią nietuzinkową. Matematyk, ceniony przez Bernarda Russella filozof, plastyk żywo uczestniczący w życiu artystycznym Krakowa i Lwowa, awanturnik skłonny do pojedynków, bawidamek i skandalista - to tylko niektóre z jego twarzy. Artystyczne zainteresowania zaprowadziły go w 1903 roku do krakowskiej ASP, gdzie jako wolny słuchacz kształcił się pod okiem Józefa Mehoffera. Mocno oddziałał na niego pobyt w Wiedniu w roku 1910. Lata 1913-14 to okres studiów artysty w Paryżu. W trzy lata po powrocie do Polski roku założył ugrupowanie Ekspresjonistów Polskich (przemianowane później na Formistów). W czasie gdy Formiści zaczęli oscylować wokół poetyki futurystycznej, Chwistek skupił się na tworzeniu nowej teorii sztuki. Estetyczne i intelektualne poszukiwania doprowadziły go do sformułowania pojęcia "strefizmu" i wypracowania w swojej myśli filozoficznej kategorii wielości rzeczywistości. Równolegle pracował nad zagadnieniem teorii teatru i postulował reformę praktyk wystawienniczych. Chciał wykluczyć z teatru zamknięcie pola sceny i wprowadzić widza w przestrzeń spektaklu. Dorobek malarski Chwistka to przede wszystkim portrety, akty, kompozycje figuralne oraz widoki miast.
CHWISTEK Leon
Urodził się w Krakowie, zmarł w 1944 w Barwisze k. Moskwy. Wybitny matematyk i filozof. wykładał matematykę na UJ. W 1930 roku objął katedrę logiki matematycznej na UJK we Lwowie. Kształcił się artystycznie w krakowskiej ASP u J. Mehoffera. W latach 1913-14 przebywając w Paryżu pobierał lekcje rysunków i zapoznał się z twórczością kubistów. Był współzałożycielem krakowskiej grupy Ekspresjonistów Polskich (późniejsi Formiści) i jej głównym teoretykiem. Formiści pozostawali pod wpływem francuskiego kubizmu i włoskiego futuryzmu. Artysta zainicjował odmianę formizmu tworząc strefizm - formułę antynaturalistycznego malarstwa. Obraz wg tej formuły miał być podzielony na wyodrębnione kolorystycznie strefy, w których występowały zwielokrotnienia jednego kształtu. Artysta malował także portrety - wykonał ok. 100 portretów osobistości ze środowiska krakowskiego. W 1943 roku zamieszkał w Moskwie, gdzie działał w Związku Patriotów Polskich.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl