Był wybitnym matematykiem i filozofem. Przebywając w l. 1913-14 w Paryżu pobierał naukę rysunku; poznał wówczas prace kubistów. W 1917 był współzałożycielem krakowskiej grupy Ekspresjoniści Polscy (Formiści). Dla ukształtowania się formistycznej postawy Chwistka zasadnicze znaczenie miała estetyka francuskiego kubizmu i włoskiego futuryzmu. W swych kompozycjach wprowadzał zmienny rytm zgeometryzowanych lub organicznych kształtów, które przenikają się i splatają pokrywając całą płaszczyznę płótna. Częstym tematem obrazów Chwistka są taniec i pojedynek, motywy umożliwiające tworzenie dynamicznych układów. W l. 1919-20 opublikował szereg artykułów na łamach czasopisma "Formiści". Był zwolennikiem pluralizmu estetycznego. Dlatego też nawiązywał w swych obrazach do wątków klasycystycznych. Świadczy o tym oferowany rysunek tuszem, który przedstawia naszkicowany łukowatymi odcinkami linii akt w pejzażu, nawiązujacy do klasycznych, muzealnych ujęć tego tematu. Resztę karty papieru zapełniają matematyczne wzory.
CHWISTEK Leon
Urodził się w Krakowie, zmarł w 1944 w Barwisze k. Moskwy. Wybitny matematyk i filozof. wykładał matematykę na UJ. W 1930 roku objął katedrę logiki matematycznej na UJK we Lwowie. Kształcił się artystycznie w krakowskiej ASP u J. Mehoffera. W latach 1913-14 przebywając w Paryżu pobierał lekcje rysunków i zapoznał się z twórczością kubistów. Był współzałożycielem krakowskiej grupy Ekspresjonistów Polskich (późniejsi Formiści) i jej głównym teoretykiem. Formiści pozostawali pod wpływem francuskiego kubizmu i włoskiego futuryzmu. Artysta zainicjował odmianę formizmu tworząc strefizm - formułę antynaturalistycznego malarstwa. Obraz wg tej formuły miał być podzielony na wyodrębnione kolorystycznie strefy, w których występowały zwielokrotnienia jednego kształtu. Artysta malował także portrety - wykonał ok. 100 portretów osobistości ze środowiska krakowskiego. W 1943 roku zamieszkał w Moskwie, gdzie działał w Związku Patriotów Polskich.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl