Wystawiany i reprodukowany: Juliusz Studnicki. Krystyna Łada-Studnicka. Malarstwo, rysunek z kolekcji Sopockiego Domu Aukcyjnego (katalog wystawy), Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2010, s. 64
Estymacja: 7 000 - 8 000 zł
Należała do jednych z najbardziej utalentowanych współczesnych artystek w Polsce. Naukę malarstwa rozpoczęła w latach 1926-28 w Krakowie w Wolnej Szkole Rysunku i Malarstwa założonej przez Wilhelma Mehoffera (brata Józefa Mehoffera), mieszczącej się w dawnej pracowni malarskiej Olgi Boznańskiej przy ulicy Wolskiej. Młoda malarka uczęszczała na zajęcia jako wolna słuchaczka pilnie wsłuchując się w słowa Jerzego Fedkowicza, który nauczał jak widzieć świat w sposób malarski. Kolejne studia artystka podjęła w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Władysława Jarockiego. Nie pozostała tam jednak zbyt długo, jako że najoględniej mówiąc malarka nie przepadała za profesorskimi korektami. W 1929 przeniosła się z grupą studentów V roku krakowskiej ASP, podążających za Felicjanem Szczęsnym Kowarskim do Warszawy. Malarz objął wówczas katedrę malarstwa sztalugowego w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Łada uczyła się tam do 1932 roku. Od 1931 do 1939 malarka należała do grupy Pryzmat. W tym czasie brała udział w wielu wystawach grupy organizowanych w stolicy przez Instytut Propagandy Sztuki. Lata okupacji spędziła wraz z mężem Juliuszem Studnickim w Krakowie. Po wojnie Studniccy osiedlili się na Wybrzeżu Gdańskim, gdzie zaczęli razem z przyjaciółmi organizować od podstaw Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Gdańsku, w której kultywowano tradycję polskiego koloryzmu. Krystyna Łada - Studnicka prowadziła wówczas w PWSSP zajęcia z rysunku. Pracę pedagogiczną kontynuowała po przeniesieniu się do Warszawy, pracując w stolicy od 1959 jako profesor nadzwyczajny w Akademii Sztuk Pięknych.
ŁADA-STUDNICKA Krystyna
Urodziła się w 1907 r w Osiedlu Kopalni "Saturn" na Śląsku, zmarła w 1999 r w Warszawie. Studiowała w Wolnej Szkole Malarstwa, w krakowskiej i warszawskiej ASP. Należała do grupy Pryzmat. Po wojnie współtworzyła gdańską PWSSP/ szkoła sopocka - kontynuacja polskiego koloryzmu/ Prowadziła tam katedrę malarstwa. Uprawiała malarstwo pejzażowe, portretowe, tworzyła też prace abstrakcyjne. Najwięcej miejsca w jej twórczości zajmują pejzaże, głównie kaszubskie, utrzymane w tonie postimpresjonistycznym.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł
Do 1000 zł przyjmujemy tylko zlecenia z limitem.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Do cen wylicytowanych dom aukcyjny dolicza 15% opłatę organizacyjną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl