WNĘTRZE CHATY z SIEDZĄCYM NIKIFOREM i CHATA WIEJSKA ZIMĄ
akwarela z dwoma przedstawieniami, na kartonie, 22,5 x 12,5 cm. Na odwrocie dwie pieczątki i napis "500 ZŁ".
Z kolekcji Barbary i Jerzego Wojnarów
Jerzy Wojnar - mistrz świata w saneczkarstwie, trzykrotny rekordzista świata w szybownictwie. Urodził się 7.10.1930 r. we Lwowie. Ojciec Józef był po wojnie profesorem AGH w Krakowie. Uczęszczał do szkoły średniej w Krośnie. Tam też w 1946 r. rozpoczął latanie na szybowcach. W latach 1954-1955 ustanowił 3 światowe rekordy szybowcowe: prędkość na trasie trójkąta 100 km (94,716 km/godz.), przelot docelowo-powrotny (488 km) i prędkość na trasie trójkąta 200 km (56,885 km/godz.). W saneczkarstwie zdobył złoty medal w Krynicy w 1956 na mistrzostwach świata, ponownie w 1961 r. w Szwajcarii, a w 1962 w Krynicy został wicemistrzem świata. Uczestniczył w zawodach saneczkarskich w dwóch zimowych igrzyskach olimpijskich: w 1964 i 1968 r. Z zawodu inżynier ceramik, pracował jako pilot doświadczalny. Zmarł w Warszawie 2 lutego 2005 roku.
Kolekcja powstawała od 1952 roku, w wyniku fascynacji twórczością Nikifora i przy okazji częstych pobytów na obozach sportowych w Krynicy, gdzie trenował na torze lodowym do jazdy na sankach. Do 1968 roku obrazy kupowane były od samego Nikifora, natomiast po jego śmierci od Mariana Włosińskiego, tylko nieliczne w Desie Warszawskiej. Kolekcja dotychczas nigdy nie była wystawiana.
NIKIFOR Krynicki
Właściwe nazwisko Epifaniusz Drowniak, z pochodzenia Łemko.
Urodził się 21 maja 1895 roku na terenie Łemkowszczyzny, zmarł w roku 1968 w Krynicy. Najbardziej znany polski malarz naiwny. Wiedza na temat pochodzenia i młodości artysty jest skąpa i niepewna. Zapamiętany jako fragment folkloru Krynicy "od zawsze". Nie posiadł żadnego wykształcenia, ułomność psychiczna i fizyczna utrudniała mu kontakt z otoczeniem. Łącznikiem z tym zewnętrznym światem było dla niego malowanie. Na niedużych formatach zdobytego papieru, kartonikach, opakowaniach, rysował ołówkiem, kredką, malował akwarelą otaczający go świat, wzbogacony osobistą fantazją i przeżyciami. Po wojnie zaopiekowano się nim i przyjęto do ZPAP. Jego prace - naiwne i wzruszające cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl