akwarela, papier, 13,2 x 23 cm Na odwrocie okrągły stempel z napisem w otoku: NIKIFOR PAMIĄTKA Z KRYNICY ; ponadto pieczątka dawnego właściciela obrazu.
Nikifor - malarz-samouk, przedstawiciel sztuki naiwnej. Łemek, cierpiący na zaburzenia słuchu i mo-wy, człowiek pochłonięty prawdziwą pasją malowania. Na jego twórczość zwrócono uwagę już w la-tach trzydziestych, ale prawdziwe odkrycie fenomenu Nikifora nastąpiło dopiero po wojnie. Malować zaczął bardzo wcześnie - najdawniejsze znane prace pochodzą jeszcze sprzed roku 1920. Malował akwarelą, wykorzystując każdy dostępny kawałek papieru, okładki zeszytów, opakowaniach papie-rosów. Tworzył całe serie obrazków przedstawiających architekturę, postacie świętych, portrety i autoportrety. Swoje prace podpisywał często niezrozumiałymi ciągami drukowanych liter. W roku 1962 otrzymał nazwisko "Krynicki".
NIKIFOR Krynicki
Właściwe nazwisko Epifaniusz Drowniak, z pochodzenia Łemko.
Urodził się 21 maja 1895 roku na terenie Łemkowszczyzny, zmarł w roku 1968 w Krynicy. Najbardziej znany polski malarz naiwny. Wiedza na temat pochodzenia i młodości artysty jest skąpa i niepewna. Zapamiętany jako fragment folkloru Krynicy "od zawsze". Nie posiadł żadnego wykształcenia, ułomność psychiczna i fizyczna utrudniała mu kontakt z otoczeniem. Łącznikiem z tym zewnętrznym światem było dla niego malowanie. Na niedużych formatach zdobytego papieru, kartonikach, opakowaniach, rysował ołówkiem, kredką, malował akwarelą otaczający go świat, wzbogacony osobistą fantazją i przeżyciami. Po wojnie zaopiekowano się nim i przyjęto do ZPAP. Jego prace - naiwne i wzruszające cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl