Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
NIKIFOR Krynicki | Dwóch Świętych

Krynicki NIKIFOR (1895-1968)

Dwóch Świętych

ołówek, papier;
8 x 11 cm w świetle passe-partout;
u góry napis: MAZOARU

Epifan Drowniak (Derewniak) był Łemkiem, samoukiem. Malował od najmłodszych lat. Przeważnie były to akwarele, tempery, kredki, czasami oleje. Jego talent malarski odkrył malarz ze Lwowa Roman Turyn i wystawił po raz pierwszy obrazy Nikifora w 1932 roku w Galerie Leon Marseille w Paryżu, w grupie malarzy ukraińskich. Po wojnie ponownie "odkrył" artystę krakowski pisarz, Andrzej Banach. Wystawę prac Nikifora ze zbiorów J. Wolfa zorganizowano w Muzeum Narodowym w Poznaniu, wystawiano jego malarstwo również za granicą, w Stedelijk Museum w Amsterdamie, w Londynie, w Belgradzie, Zagrzebiu i Lubijanie. Był jednym z najbardziej znanych malarzy prymitywistów działających w Polsce. Jego życie obrosło wieloma legendami, a twórczość cieszy się nadal szerokim zainteresowaniem wśród koneserów sztuki.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NIKIFOR Krynicki
Właściwe nazwisko Epifaniusz Drowniak, z pochodzenia Łemko.
Urodził się 21 maja 1895 roku na terenie Łemkowszczyzny, zmarł w roku 1968 w Krynicy. Najbardziej znany polski malarz naiwny. Wiedza na temat pochodzenia i młodości artysty jest skąpa i niepewna. Zapamiętany jako fragment folkloru Krynicy "od zawsze". Nie posiadł żadnego wykształcenia, ułomność psychiczna i fizyczna utrudniała mu kontakt z otoczeniem. Łącznikiem z tym zewnętrznym światem było dla niego malowanie. Na niedużych formatach zdobytego papieru, kartonikach, opakowaniach, rysował ołówkiem, kredką, malował akwarelą otaczający go świat, wzbogacony osobistą fantazją i przeżyciami. Po wojnie zaopiekowano się nim i przyjęto do ZPAP. Jego prace - naiwne i wzruszające cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl