Kredki, papier; 19,5 x 22 cm w świetle Podpisany wzdłuż dolnej krawędzi: YNICANICIA JHS WSISEC PAX NOWY TEIAW 50 ZŁ Na odwrocie: 50 zł
Samotny, żyjący w nędzy i przez większość życia uważany za upośledzonego psychicznie kalekę, pochłonięty pasją malarską, pod koniec życia został doceniony i uznany na całym świecie za jednego z najwybitniejszych prymitywistów. Talent Epifaniusza Drowniaka przejawiał się głównie w twórczości na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru zwykłymi szkolnymi farbkami, na których uwieczniał autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwie. Do najstarszych należą obrazy o treści religijnej. Możliwe jest, że ten prezentowany przez nas, pochodzi właśnie z tego okresu. Prezentowany obraz to scena Chrztu Chrystusa z oddaniem zróżnicowania terenu, układu szat w precyzyjnym starannym rysunku. W centralnej partii, w okrągłym basenie stoi Chrystus w dekoracyjnie udrapowanej krótkiej szacie. Jan Chrzciciel, jak w większości kompozycji, umieszczony został po prawej stronie zaś anioł, trzymający puste naczynie w dłoni, po lewej.
NIKIFOR Krynicki
Właściwe nazwisko Epifaniusz Drowniak, z pochodzenia Łemko.
Urodził się 21 maja 1895 roku na terenie Łemkowszczyzny, zmarł w roku 1968 w Krynicy. Najbardziej znany polski malarz naiwny. Wiedza na temat pochodzenia i młodości artysty jest skąpa i niepewna. Zapamiętany jako fragment folkloru Krynicy "od zawsze". Nie posiadł żadnego wykształcenia, ułomność psychiczna i fizyczna utrudniała mu kontakt z otoczeniem. Łącznikiem z tym zewnętrznym światem było dla niego malowanie. Na niedużych formatach zdobytego papieru, kartonikach, opakowaniach, rysował ołówkiem, kredką, malował akwarelą otaczający go świat, wzbogacony osobistą fantazją i przeżyciami. Po wojnie zaopiekowano się nim i przyjęto do ZPAP. Jego prace - naiwne i wzruszające cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl