Martwa natura z pasem kontuszowym, laską i czapką, 1880 r.
olej/płyta, 97 x 62,5 cm sygnowany i datowany p.d.: 'Konst. Mańkowski | 880.'
Prezentowany szkic olejny jest zapewne malarską wprawką. Przedstawione przedmioty to pas kontuszowy, laska oraz konfederatka. Interesujące, że te elementy stroju nie były w czasach malarza w codziennym użyciu. Widocznie mogły jednak służyć studentom w ich codziennej pracy (szkic pochodzi z 1880 roku, kiedy malarz studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych). Szczególnie pas kontuszowy - połyskliwy, o skomplikowanym deseniu i zakończony frędzlami - musiał być dużym wyzwaniem dla młodych adeptów sztuki. Konstanty Mańkowski swoje niedługie życie spędził w Krakowie. Po studiach w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych wyjechał na czteroletnią naukę do Wiednia, gdzie jego nauczycielem był Hans Makart. Po powrocie do kraju uczył się jeszcze przez dwa lata w krakowskiej SSP, w klasie kompozycyjnej Jana Matejki. Jeden z nekrologów artysty wskazuje, że studiował również w Monachium, choć ta informacja nie pojawia się nigdzie indziej.
Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1874-80, następnie od 1880 do 1884 w Wiedniu u Hansa Makarta. Naukę kontynuował w latach 1885-8 w pracowni Jana Matejki. Malował portrety, pejzaże, sceny rodzajowe i religijne. W 1892 zaprojektował kurtynę dla Teatru Miejskiego w Krakowie, a w 1896 był jednym z autorów Panoramy Tatr. Wystawiał w TPST w Krakowie, TZSP w Warszawie i TPSP we Lwowie. Miał też wystawy w Wiedniu, Berlinie i Paryżu.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
MAŃKOWSKI Konstanty
W latach 1874-1875 oraz 1879-1880 studiował w SSP w Krakowie. Lata 1880-1884 spędził Akademii w Wiedniu m.in. w pracowni H. Makarta. Po powrocie do kraju powrócił do krakowskiej SSP, gdzie był w klasie kompozycyjnej J. Matejki. Malował portrety, pejzaże, sceny rodzajowe (greckie, rzymskie). Wraz ze S. Janowskim i W. Wanke malował Panoramę Tatr. Jego obrazy można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Lwowskiej Galerii Obrazów.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl