olej/płyta pilśniowa, 96,5 x 146 cm sygnowany i opisany na odwrociu: 'Spalone miasto V K. Mackiewicz' na odwrociu naklejka muzealna z numerem inwentarzowym: 'MHMŁ / KR / 1089' oraz naklejka z zakładu ramiarskiego
WYSTAWIANY: - Konstanty Mackiewicz. Obrazy z kolekcji rodzinnej, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, 24.06-6.07.2003
LITERATURA: - Dariusz Pawłowski, Człowiek zszedł z obrazu, "Dziennik Łódzki", nr 95, 24-25.04.2005, s. 19 (il.)
* opłata droit de suite
Konstanty Mackiewicz był malarzem i scenografem teatralnym. Studia artystyczne rozpoczął w 1913 roku w Odessie, następnie w latach 1914 - 19 kształcił się w Penzie, a później w pracowni Wassilego Kandinsky’ego w moskiewskiej Wyższej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury. Od roku 1922 mieszkał we Lwowie, gdzie pracował jako scenograf. W roku 1926 przeniósł się na stałe do Łodzi i pracował w Teatrze Miejskim. Był członkiem ugrupowań artystycznych "Rytm" i "Start", wiele wystawiał, m.in. w warszawskiej Zachęcie i w Salonach IPS-u, a za granicą w Brukseli (1933), w Paryżu (1937, gdzie otrzymał dwa złote medale) i w Nowym Jorku (1939). Po II wojnie światowej nadal mieszkał w Łodzi, brał udział w licznych wystawach. W swojej bogatej i bardzo różnorodnej twórczości nawiązywał do założeń kubizmu, futuryzmu i koloryzmu. Malował zarówno kompozycje abstrakcyjne, jak i realistyczne tematy akademickie. Po wojnie stworzył m.in. cykle obrazów Tu byli ludzie, Katedry i Miasto, odwołujące się do zniszczeń wojennych. Obecnie znany jest przede wszystkim z perfekcyjnych pejzaży i martwych natur, sielskich polskich widoków malowanych w konwencji koloryzmu. Prezentowana praca stanowi dramatyczny zapis wspomnień wojennych i zgliszczy, jakie zostały po mieście zrównanym z ziemią podczas II wojny światowej. Powojenne obrazy Mackiewicza stanowią niezwykły przykład na przepracowywanie traumy wojennej przez rodzimych twórców.
Studiował w Odessie oraz w Moskwie w Wyższej Artystycznej Naukowo-Technicznej Pracowni pod kierunkiem Wassilego Kandinsky'ego. Od 1922 mieszkał w Polsce. Był członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm i ugrupowania Start. Wielokrotnie wystawiał w kraju i brał udział w prezentacji polskiej sztuki za granicą. Obecnie znany jest przede wszystkim z perfekcyjnych pejzaży i martwych natur, sielskich polskich widoków malowanych w konwencji koloryzmu.
MACKIEWICZ Konstanty
Urodził się w 1894 r k. Brześcia, zmarł w 1985 r w Łodzi. Studia w Odessie i w Penzie oraz w Moskwie w Wyższej Artystycznej Naukowo-Technicznej Pracowni pod kierunkiem W. Kandinsky`ego. Od 1922 r w Polsce. Członek Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm i ugrupowania Start. Wielokrotnie wystawiał w Polsce i brał udział w prezentacji polskiej sztuki za granicą. Obecnie znany przede wszystkim z perfekcyjnych pejzaży i martwych natur, sielskich polskich widoków malowanych w konwencji koloryzmu. Twórczą, artystyczną postawę artysty ukształtował kubizm, futuryzm i konstruktywizm. W pierwszym okresie , twórczość artysty uległa wpływom postkubistycznym, malował wyimaginowane konstrukcje techniczne, zgeometryzowane fragmenty maszyn, uległ fascynacji ztechnicyzowanego świata .później przyswoił zasady koloryzmu. Jest też autorem abstrakcyjnych kompozycji kolażowych. Przez kilkadziesiąt lat malował cykl Katedry utrzymany w impresjonistycznej manierze.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl