olej/płótno, płyta, 126,5 x 179 cm sygnowany i opisany p.d.: ' "RDZA" | K.Mackiewicz' na odwrociu papierowa naklejka z Muzeum Sztuki w Łodzi, naklejka muzealna z numerem inwentarzowym: 'MHMŁ/KR/1084' oraz naklejka wywozowa z DESY z opisem obrazu i docelowym miejscem wypożyczenia pracy - Muzeum w Ratyzbonie
WYSTAWIANY: - Wystawa indywidualna, Konstanty Mackiewicz, ZPAP, BWA, MHMŁ, Łódź 1977 - Konstanty Mackiewicz. Obrazy z kolekcji rodzinnej, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, 24.06-6.07.2003
* opłata droit de suite
"(...) Konstanty Mackiewicz przysłał do Warszawy wielki obraz pt. 'Tu byli ludzie'. Ogromna ta kompozycja przedstawia makabryczne zwalisko ruin wielkiego miasta, zniszczonego przez wojnę. Sam tytuł jest dwuznaczny. 'Tu byli ludzie', może znaczyć: 'Tu niedawno pulsowało życie, tu mieszkali ludzie, a dziś miejsce to stało się kamienną pustynią'. Albo też odczytać to można w ten sposób: 'Przez to miasto przeszły istoty, które Artur Grottger w swoim cyklu »Wojna« określił »ludzie czy szakale«. Przeszli i pozostawili za sobą tylko ruiny'. Ten antywojenny obraz oglądałem w pracowni Mackiewicza przy ul. Tuwima. Muszę powiedzieć, że ujrzałem go na bardzo sprzyjającym tle. Ruiny miasta uwiecznione pędzlem mistrza, harmonizowały kapitalnie... z ruiną jego pracowni, która wygląda jak gdyby i przez nią przeszła wojna. I to atomowa! Mackiewicz od dłuższego czasu stara się o nową pracownię, jednakże wciąż jeszcze piętrzą się jakieś trudności przed ostatecznym załatwieniem tej palącej dla niego sprawy. Należą się wyrazy jak najbardziej szczerego uznania dla kompetentnych władz, które ostatnio wielu łódzkim plastykom przyznały pracownie - i to pracownie urządzone nowocześnie, ba, komfortowo nawet! W tym też kontekście tym dziwniejsze musi się wydać, iż bodajże najpopularniejszy malarz łódzki, laureat nagrody plastycznej naszego miasta, Konstanty Mackiewicz, pracuje w atelier przypominającym wielką ruinę, taką jak ta z jego ostatniego obrazu 'Tu byli ludzie'". (Z ukosa. Konstanty Mackiewicz i... ruiny, "Dziennik Łódzki", nr 215, 12.09.1961)
Studiował w Odessie oraz w Moskwie w Wyższej Artystycznej Naukowo-Technicznej Pracowni pod kierunkiem Wassilego Kandinsky'ego. Od 1922 mieszkał w Polsce. Był członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm i ugrupowania Start. Wielokrotnie wystawiał w kraju i brał udział w prezentacji polskiej sztuki za granicą. Obecnie znany jest przede wszystkim z perfekcyjnych pejzaży i martwych natur, sielskich polskich widoków malowanych w konwencji koloryzmu.
MACKIEWICZ Konstanty
Urodził się w 1894 r k. Brześcia, zmarł w 1985 r w Łodzi. Studia w Odessie i w Penzie oraz w Moskwie w Wyższej Artystycznej Naukowo-Technicznej Pracowni pod kierunkiem W. Kandinsky`ego. Od 1922 r w Polsce. Członek Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm i ugrupowania Start. Wielokrotnie wystawiał w Polsce i brał udział w prezentacji polskiej sztuki za granicą. Obecnie znany przede wszystkim z perfekcyjnych pejzaży i martwych natur, sielskich polskich widoków malowanych w konwencji koloryzmu. Twórczą, artystyczną postawę artysty ukształtował kubizm, futuryzm i konstruktywizm. W pierwszym okresie , twórczość artysty uległa wpływom postkubistycznym, malował wyimaginowane konstrukcje techniczne, zgeometryzowane fragmenty maszyn, uległ fascynacji ztechnicyzowanego świata .później przyswoił zasady koloryzmu. Jest też autorem abstrakcyjnych kompozycji kolażowych. Przez kilkadziesiąt lat malował cykl Katedry utrzymany w impresjonistycznej manierze.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl