olej/tektura, 60,5 x 39 cm, 76 x 54,5 cm (wraz z passe-partout) sygn. l.d.: `K. Mackiewicz` W załączeniu opinia Małgorzaty Laurentowicz-Granas.
Rozpoczął studia w Szkole Artystycznej w Odessie w latach 1913-1914 i kontynuował w Szkole Artystycznej w Penzie w latach 1914-19919. W 19919 objął posadę wykładowcy w Szkole Rzemiosła artystycznego w Jekaterynburgu. W 1920 r. przeniósł się do Moskwy, gdzie uzupełnił studia w Wyższej Artystycznej Naukowo - Technicznej Pracowni pod kierunkiem W. Kandinsky`ego. W 1922 wyjechał do Polski i zajął się scenografią, współpracując z L. Schillerem i lwowskimi teatrami. Jako dekorator teatralny pracował już wcześniej w Moskwie i Odessie. W 1926 zamieszkał w Łodzi i objął stanowisko scenografa w Teatrze Miejskim. Skoncentrowane w tym mieście tendencje awangardowe bliskie były wówczas jego zainteresowaniom i odbiły się wyra¼nie w jego sztuce. Należał do Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm i ugrupowania Start. Uczestniczył w wystawach IPS w Łodzi, Krakowi, Warszawie, Wilnie i Poznaniu oraz prezentacjach warszawskiego TZSP. Po wojnie zajął się wyłącznie malarstwem sztalugowym. Brał udział w licznych ekspozycjach polskiej sztuki za granicą, m.in. w Brukseli (1933, 1962), Pradze (1951) i Londynie(1960). Prezentował swoje prace na międzynarodowych wystawach Sztuka i technika" w Paryżu (1937), wystawie światowej w Nowym Jorku (1939), Międzynarodowej wystawie Sztuki Współczesnej UNESCO w Paryżu (1946) etc. W pó¼niejszych latach wykonał jeszcze dwa cykle malarskie: Miasto i Tu byli ludzie. Po wojnie malował widoki ulic oraz wielkich rozmiarów kompozycje przedstawiające pejzaż wsi polskiej i pracę na roli.
MACKIEWICZ Konstanty
Urodził się w 1894 r k. Brześcia, zmarł w 1985 r w Łodzi. Studia w Odessie i w Penzie oraz w Moskwie w Wyższej Artystycznej Naukowo-Technicznej Pracowni pod kierunkiem W. Kandinsky`ego. Od 1922 r w Polsce. Członek Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm i ugrupowania Start. Wielokrotnie wystawiał w Polsce i brał udział w prezentacji polskiej sztuki za granicą. Obecnie znany przede wszystkim z perfekcyjnych pejzaży i martwych natur, sielskich polskich widoków malowanych w konwencji koloryzmu. Twórczą, artystyczną postawę artysty ukształtował kubizm, futuryzm i konstruktywizm. W pierwszym okresie , twórczość artysty uległa wpływom postkubistycznym, malował wyimaginowane konstrukcje techniczne, zgeometryzowane fragmenty maszyn, uległ fascynacji ztechnicyzowanego świata .później przyswoił zasady koloryzmu. Jest też autorem abstrakcyjnych kompozycji kolażowych. Przez kilkadziesiąt lat malował cykl Katedry utrzymany w impresjonistycznej manierze.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl