Olej na płycie 85 x 121,5 cm Sygnowany l.d. - "K Mackiewicz" Na odwrocie nalepki - 1.) nalepka z odręcznym napisem - "Konstanty 83 x 12(...) | MACKIEWICZ | KADZIDŁA ZAGŁADY | olej, dykta" olej, dykta" 2.) nalepka z DESY: "Autor Konstanty Mackiewicz | Tule: TSER WAREN LEUTE | (...)"
Studiował w Szkołach Artystycznych w Odessie i w Penzie, a następnie w moskiewskiej Wyższej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury w pracowni W. Kandinsky`ego. W latach 20-tych był dekoratorem teatralnym w Moskwie, Odessie i Lwowie. Od 1922 r. był czynny w Polsce, początkowo we Lwowie, a później w Łodzi, gdzie osiadł na stałe. W latach 1926-1939 tworzył scenografie dla łódzkiego Teatru Miejskiego. Uczestniczył w wystawach ZZPAP, IPS-u, warszawskiego TZSP oraz ekspozycjach międzynarodowych, m.in. w Brukseli (1933), Paryżu (1937), Nowym Jorku (1939). Był członkiem ugrupowań `Rytm` i `Start`. Początkowo tworzył w manierze kubofuturyzmu, potem ekspresjonizmu i impresjonizmu (cykl Katedry, od 1927 r.). Po wojnie stworzył cykle malarskie: Miasto i Tu byli ludzie, będące wyrazem zwątpienia w cywilizację technologiczną.
MACKIEWICZ Konstanty
Urodził się w 1894 r k. Brześcia, zmarł w 1985 r w Łodzi. Studia w Odessie i w Penzie oraz w Moskwie w Wyższej Artystycznej Naukowo-Technicznej Pracowni pod kierunkiem W. Kandinsky`ego. Od 1922 r w Polsce. Członek Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm i ugrupowania Start. Wielokrotnie wystawiał w Polsce i brał udział w prezentacji polskiej sztuki za granicą. Obecnie znany przede wszystkim z perfekcyjnych pejzaży i martwych natur, sielskich polskich widoków malowanych w konwencji koloryzmu. Twórczą, artystyczną postawę artysty ukształtował kubizm, futuryzm i konstruktywizm. W pierwszym okresie , twórczość artysty uległa wpływom postkubistycznym, malował wyimaginowane konstrukcje techniczne, zgeometryzowane fragmenty maszyn, uległ fascynacji ztechnicyzowanego świata .później przyswoił zasady koloryzmu. Jest też autorem abstrakcyjnych kompozycji kolażowych. Przez kilkadziesiąt lat malował cykl Katedry utrzymany w impresjonistycznej manierze.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl