Waza z korowodem grających puttów-satyrów z kozłami - model ok. 1903
fajans delikatny, farby ceramiczne, szkliwo przejrzyste; wys. 22,5 cm, średn. ok. 35 cm; sygn. ryta przy krawędzi (pod szkliwem): K. Laszczka; od spodu druk czarny (lekko rozmyty): tarcza z napisem SKAWINA i czterema poziomymi liniami. Realizacja: Skawińskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych w Skawinie - Dział Fajansów (zał. 1917), lata 20. XX w.
kulista, lekko spłaszczona; wokół czaszy na szafirowo zielonkawym tle reliefowy biały orszak nagich puttów, grających na instrumentach, bawiących się, tańczących i jadących na kozłach; wyszczerbienie przy obręczy dennej;
Znana z kolekcji muzealnych secesyjna waza z orszakiem grających i baraszkujących puttów i kozłów wykonana przez znanego krakowskiego artystę-rzeźbiarza na pocz. XX wieku, miała swoje repliki; Laszczka wykonał je w latach ok. 1923-1927 w Dziale Fajansów Artystycznych w Skawinie, gdzie - po zamknięciu wytwórni ceramiki artystycznej w podkrakowskich Dębnikach (1920) - podjęta została współpraca z artystami, nie tylko krakowskimi.
LASZCZKA Konstanty
Kształcił się w Warszawie w prywatnej szkole rzeźbiarza Jana Kryńskiego. Dzięki zdobyciu I nagrody w konkursie rzeźbiarskim Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych od 1891 do 1896 przebywał na stypendium w Paryżu. Od 1899 roku objął funkcję profesora na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i sprawował tą funkcję do 1935 roku. W jego pracowni studiowało wielu wybitnych rzeźbiarzy, m.in.: Bolesław Biegas, Xawery Dunikowski, Ludwik Puget, Jan Szczepkowski. Formalne poszukiwania Laszczki prowadziły od realizmu ku bryle odbijającej tendencje impresjonizmu w efektach światłocieniowych ożywiających płaszczyznę rzeźby oraz ku symbolizmowi. Tematyką prac z przełomu XIX i XX wieku będących przykładem swoiście interpretowanej secesji były kobiece akty, wiejskie sceny rodzajowe i typy ludowe. Oddzielną pozycję w jego dorobku stanowiły portrety; zajmował się również rzeźbą monumentalną, medalierstwem oraz ceramiką.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl