Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
LASZCZKA Konstanty | Ryba - stwór morski

Konstanty LASZCZKA (1865-1956)

Ryba - stwór morski

Bozzetto(?),
glina garncarska modelowana z ręki, brązowe szkliwo malarskie; wys. 30,5 cm ; nie sygnowana
Polska, XX w. - Konstanty Laszczka (1865 - 1956)?

Na niskiej prostokątnej podstawie stojąca na zwiniętym ogonie ryba podobna do karpia - fantastyczny stwór morski, wsparty na dwu zakończonych pazurami łapach;
koliste pęknięcie wokół podstawy, pęknięcia u dołu płetwy grzbietowej i na wysokości skrzela przy prawym oku.

Według właściciela - praca znanego rzeźbiarza, tworzącego także rzeźby ceramiczne i naczynia z rozbudowaną dekoracją rzeźbiarską. W twórczości Laszczki liczne są realizacje zwierząt, baśniowych stworów, kogutków z polskich legend; wiadomo, że w okresie międzywojennym i po wojnie wykonywał także pełnoplastyczne figury ryb i stworów morskich przypominających ryby (patrz: J. Puciata- Pawłowska, Konstanty Laszczka, Siedlce 1980, s.55-58 i il. II). Swoboda operowania materiałem - gliną i fantastyczny charakter stwora przemawiają za autorstwem Laszczki.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LASZCZKA Konstanty
Kształcił się w Warszawie w prywatnej szkole rzeźbiarza Jana Kryńskiego. Dzięki zdobyciu I nagrody w konkursie rzeźbiarskim Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych od 1891 do 1896 przebywał na stypendium w Paryżu. Od 1899 roku objął funkcję profesora na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i sprawował tą funkcję do 1935 roku. W jego pracowni studiowało wielu wybitnych rzeźbiarzy, m.in.: Bolesław Biegas, Xawery Dunikowski, Ludwik Puget, Jan Szczepkowski. Formalne poszukiwania Laszczki prowadziły od realizmu ku bryle odbijającej tendencje impresjonizmu w efektach światłocieniowych ożywiających płaszczyznę rzeźby oraz ku symbolizmowi. Tematyką prac z przełomu XIX i XX wieku będących przykładem swoiście interpretowanej secesji były kobiece akty, wiejskie sceny rodzajowe i typy ludowe. Oddzielną pozycję w jego dorobku stanowiły portrety; zajmował się również rzeźbą monumentalną, medalierstwem oraz ceramiką.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl