terakota, wys.: 32 x 20 x 18 cm sygnowany na podstawie: K. Laszczka
Estymacja: 18 000 - 20 000 zł
Jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy Młodej Polski. Naukę rzeźby pobierał prywatnie w Warszawie u Jana Kryńskiego i Ludwika Pyrowicza. Od 1891 do 1896 przebywał na stypendium w Paryżu, gdzie kształcił się pod opieką: Antoine`a Mercié, Alexandre`a Falguiere`a i Jean-Léon Gerôme. Po powrocie do kraju wykładał na krakowskiej ASP. Wykształcił liczne grono rzeźbiarzy m.in. X. Dunikowskiego, B. Biegasa, T. Breyera czy H. Kunę. Twórczość Laszczki jest bardzo różnorodna i obejmuje wiele rodzajów rzeźby. Obok portretów, aktów i scen rodzajowych zajmował się również rzeźbą nagrobną i architektoniczną oraz ceramiką. Malował także akwarelowe pejzaże, uprawiał grafikę oraz rysunek satyryczny. Formalne poszukiwania Laszczki prowadziły od realizmu ku formie impresjonistycznej (głównie pod wpływem A. Rodina), oraz symbolizmowi, jak też swoiście interpretowanej secesji, która ustąpiła z czasem na rzecz zwartości czysto rzeźbiarsko pojętej bryły. Prezentowana praca pochodzi z kolekcji rodziny artysty. Jest to jedno z licznych studiów dziecięcych podejmowanych przez artystę. W opracowaniu powierzchni widać wpływ twórczości Rodina, gdzie artysta zastosował zabieg non finito, pozostawiając rzeźbę nieukończoną. Zabieg dodatkowo dynamizuje ujętą w ruchu grupę trzech chłopców.
LASZCZKA Konstanty
Kształcił się w Warszawie w prywatnej szkole rzeźbiarza Jana Kryńskiego. Dzięki zdobyciu I nagrody w konkursie rzeźbiarskim Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych od 1891 do 1896 przebywał na stypendium w Paryżu. Od 1899 roku objął funkcję profesora na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i sprawował tą funkcję do 1935 roku. W jego pracowni studiowało wielu wybitnych rzeźbiarzy, m.in.: Bolesław Biegas, Xawery Dunikowski, Ludwik Puget, Jan Szczepkowski. Formalne poszukiwania Laszczki prowadziły od realizmu ku bryle odbijającej tendencje impresjonizmu w efektach światłocieniowych ożywiających płaszczyznę rzeźby oraz ku symbolizmowi. Tematyką prac z przełomu XIX i XX wieku będących przykładem swoiście interpretowanej secesji były kobiece akty, wiejskie sceny rodzajowe i typy ludowe. Oddzielną pozycję w jego dorobku stanowiły portrety; zajmował się również rzeźbą monumentalną, medalierstwem oraz ceramiką.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł
Do 1000 zł przyjmujemy tylko zlecenia z limitem.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Do cen wylicytowanych dom aukcyjny dolicza 15% opłatę organizacyjną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl