Technika mieszana; 80 x 60 cm Sygnowany: l.śr. Klem | 66 Obraz pochodzi od rodziny artysty
Kształcił się na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (dyplom - 1952). W roku 1955 brał udział w pracach organizacyjnych jury Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki pod hasłem Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale. Wystawił tam prace, które zostały zakupione do zbiorów państwowych.. Artysta związany był z Zieloną Górą i był jedną z ważniejszych osobistości tutejszego środowiska artystycznego (np. kierował Muzeum Okręgowym w Zielonej Górze, był wojewódzkim konserwatorem zabytków). Pisał artykuły w zakresie dzieł plastycznych, zabytkoznawstwa, układów przestrzennych; prowadził działalność wystawienniczą, uprawiał malarstwo, grafikę prasową, ilustrował pierwsze literackie i popularnonaukowe edycje wydawnicze. Za całokształt działalności zawodowej, społecznej i kulturalnej otrzymał Lubuską Nagrodę Kulturalną, uhonorowano go odznaką "Zasłużony Działacz Kultury", Złotym Krzyżem Zasługi oraz wieloma innymi odznaczeniami. Kolekcja Klemensa Felchnerowskiego w Muzeum Okręgowym w Zielonej Górze liczyła 1.566 prac. Większość, po śmierci artysty, przekazano do muzeum jego syna Armanda.
FELCHNEROWSKI Klemens
Po wojnie rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, ale równocześnie studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W czerwcu 1952 roku uzyskał dyplom artysty malarza. W marcu 1953 roku jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki przyjechał do Zielonej Góry i objął stanowisko wojewódzkiego konserwatora zabytków. Był członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Polskiego Towarzystwa Archeologicznego. Żywo interesował się filozofią, estetyką, poezją, muzyką i teatrem. Opracował scenografie do trzech spektakli. W 1954 roku założył, wraz z innymi stypendystami i zielonogórskimi plastykami, delegaturę Związku Polskich Artystów Plastyków. Został jest pierwszym prezesem. Pisał artykuły w zakresie dzieł plastycznych, zabytkoznawstwa, układów przestrzennych; prowadził działalność wystawienniczą, uprawiał malarstwo, grafikę prasową, ilustrował pierwsze literackie i popularnonaukowe edycje wydawnicze. W 1955 roku otrzymał I nagrodę Prezydium Miejskiej rady Narodowej za plakat przygotowany z okazji "Dni Winobrania". Brał udział w zbiorowych wystawach plastyki, a także wystawiał indywidualnie w kraju i zagranicą. W roku 1955 brał udział w pracach organizacyjnych i jury Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki pod hasłem Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale. Wystawił tam prace, które zostały zakupione do zbiorów państwowych. W 1961 roku powstaje grupa "Krąg". Artysta został jej członkiem i wystawia w Londynie. Zapisał się także jako organizator dwutygodnika społeczno - kulturalnego "Nadodrze" (legitymacja służbowa nr 1), w którym przez długi czas kierował działem plastycznym. Od roku 1960 do 1965 kierował Muzeum Okręgowym w Zielonej Górze. Za całokształt działalności zawodowej, społecznej i kulturalnej otrzymał Lubuską Nagrodę Kulturalną, uhonorowano go odznaką "Zasłużony Działacz Kultury". Odznaczono Złotym Krzyżem Zasługi oraz wieloma odznaczeniami regionalnymi i miejskimi. Kolekcja Klemensa Felchnerowskiego w Muzeum Okręgowym w Zielonej Górze z zakresu malarstwa, grafiki i rysunku z lat 1936 - 1980 liczyła 1.566 prac. Wśród nich było 99 obrazów olejnych i akrylowych. Większość, po śmierci artysty, przekazano do muzeum jego syna Armanda.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl