olej/sklejka, 105 x 72 cm sygnowany i datowany l.g.: 'Sichul | 1933' na odwrociu znajdują się nalepki wystawowe oraz opis: 'Wnętrze pracowni | K. Sichulskiego | we Lwowie | przy ul. Zofii l.b 3'
WYSTAWIANY: - Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków, 1934
Trudno w prezentowanej kompozycji doszukać się ludowych wątków, które szczególnie sobie upodobał Sichulski. Namalowana we lwowskiej pracowni malarza kompozycja przedstawia martwą naturę z lustrem. Klasyczne wnętrze atelier zdobią liczne dekory, kwiaty i pawie pióra. Na ścianie, która odbija się w zwierciadle, wiszą obrazy. Tworząc tę kompozycję, artysta posłużył się metodą twórczą zbliżoną do prac z pierwszej i drugiej dekady XX wieku, kiedy inspirował się malarstwem Cézanne'a. Choć krótkie pociągnięcia pędzla, specyficzna kolorystyka i silne kontrasty temperaturowe należały do stałego repertuaru jego środków ekspresji, prezentowana martwa natura zaskakuje widza swoją cezannowską perspektywą i brakiem charakterystycznej dla Sichulskiego konturowości. W początkach lat 30. Sichulski, urodzony w 1879 roku, był mężczyzną w sile wieku, artystą bardzo znanym, wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego sztuka doskonale wpisywała się w politykę kulturalną II RP, która promowała oryginalną, rodzimą secesję, operujacą tematyką folklorystyczną. Choć rozpoznawany przez zamiłowanie do wątków tematycznych czerpanych z kultury huculskiej, Sichulski nie bał się eksperymentować - znane są jego akty z lat 20., w których modelkom o krągłych kształtach towarzyszą martwe natury jak z obrazów Cézanne’a. Wielowątkowość działalności Sichulskiego powoduje, że twórczość ta jak w soczewce ukazuje sztukę czasów międzywojennych w Polsce.
Studiował w latach 1900-08 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego. Równolegle uzupełniał edukację artystyczną w wiedeńskiej Kunsgewerbeschule u Antona von Kennera. W roku 1904 odbył podróż po Europie odwiedzając Monachium, Drezno, Rzym, Florencję i Paryż, gdzie zatrzymał się na dłużej i gdzie uczęszczał do Académie Colarossi. Wspólnie z Ferdynadem Pautschem i Władysławem Jarockim spędził zimę 1904-05 na Huculszczyźnie, którą odwiedzał później wielokrotnie. Od roku 1907 mieszkał we Lwowie. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (od 1905) i do wiedeńskiego Hagenbundu (od 1907). W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. Po wojnie został profesorem w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego we Lwowie (1920-1930), a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1930-39). Malował sceny rodzajowe, często związane z życiem Hucułów, pejzaże, portrety oraz obrazy o tematyce historycznej i religijnej. Zajmował się ponadto wieloma dziedzinami sztuki użytkowej. Projektował witraże, mozaiki, kilimy, wystroje wnętrz. Uprawiał malarstwo ścienne, grafikę, także książkową, rysował karykatury. Swoje prace wystawiał regularnie, od 1903, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Za granicą brał udział w wystawach w Paryżu, Budapeszcie, Pittsburgu, Helsinkach, Sztokholmie, Lipsku, Padwie, Moskwie, Rzymie i Berlinie.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl