Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SICHULSKI Kazimierz | Słoneczniki. Przed chatą w Bronowicach, ok. 1905

Kazimierz SICHULSKI (1879 - 1942)

Słoneczniki. Przed chatą w Bronowicach, ok. 1905

Olej, płótno; wym.: 71 x 91 cm; sygn. p. d.: Bronowice/Sichulski. Na blejtramie naklejka składu papieru i materiałów piśmiennych Juliana Kurkiewicza przy Małym Rynku w Krakowie. Stan zachowania: wymaga konserwacji.
Praca pochodzi ze zbiorów Henryka Sienkiewicza.

Artyści doby secesji szukali w naturze - jej fantazyjnych kształtach, kolorach, witalności, ale też sezonowości i przemijaniu - natchnienia dla własnych twórczych wizji. Pory roku i cykle natury zyskiwały nową symbolikę, oddającą nastroje modernistów, przytłoczonych świadomością "Końca Wieku". Fantazyjne, nie stworzone ludzką ręką kształty liści (klon, kasztanowiec) i kwiatów (irysy, lilie wodne, słoneczniki), wijące się łodygi roślin i powyginane gałęzie drzew były pretekstem do artystycznej stylizacji w malarstwie, grafice, dekoracji wnętrz i architekturze. Nowe spojrzenie na naturę przyniosła także fascynacja drzeworytem japońskim, która zaowocowała odwagą kompozycyjną, dekoracyjnością płynnych linii. Artyści czasu Młodej Polski, podążając za obecnymi w sztuce europejskiej tendencjami, szczególnie chętnie sięgali jednak po kształty rodzimej, polskiej przyrody. Podczas wyjazdów na wieś szukali lekarstwa na dekadencki splin przełomu wieków i odnajdywali - powiew świeżości prostego życia, folkloru i nowe natchnienie.
Bronowice - niegdyś stara podkrakowska wioska, zyskały sławę pod koniec XIX wieku jako prawdopodobnie najważniejszy plener ówczesnego, polskiego malarstwa. Niezwykle malownicze niebiesko malowane chaty, otoczone sadami, kolorowe bronowickie stroje i zwyczaje przyciągnęły m.in. Włodzimierza Tetmajera, który zbudował tu dwór w 1894, po ślubie z córką bronowickiego chłopa, Anną Mikołajczykówną. W domu tym odbyła się zabawy weselna po ślubie Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Wśród gości przybyłych z miasta obecny był Stanisław Wyspiański. To tu zrodziła się inspiracja do napisania dramatu "Wesele". Niezwykły czar podkrakowskiej wsi, jak i nieduża odległość od miasta, zachęciły także do plenerów Kazimierza Sichulskiego.
Słoneczniki - kwiaty "zatknięte" ma wysokich łodygach okolonych dużymi, płaskimi liśćmi, obok niemniej malowniczych malw, nasturcji, żonkili czy irysów, znaleźć możemy na płótnach, grafikach i rysunkach m.in. Jana Stanisławskiego, Wojciecha Weissa czy Władysława Skoczylasa (patrz s. 20). Uwagę artystów przyciągały drapieżne, płomieniste płatki kwiatów o nasyconej, słonecznej barwie. W obrazach Sichulskiego kwitnące pola żółtych kwiatów na Huculszczyźnie (Cerkiew, 1909) czy też bujne, "ogniste krzewy" w bronowickich, przydomowych ogródkach (por. Przed chatą w Bronowicach i Chata, 1905, MNW), stały się symbolem radości życia, witalności i idealizmu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SICHULSKI Kazimierz
(1879 Lwów - 1942 Lwów)
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl