akwarela, karton 39,5 × 59 w świetle passe-partout sygnowany po lewej stronie na dole: "Sichul 1940"
Okupację rosyjską i niemiecką spędził artysta w swoim domu we Lwowie. Chorował na serce, miotał się - bombardowanie miasta poczyniło w jego dobytku szkody, chciał sprzedać dom i przenieść się do Krakowa. W 1940 roku St. Wasylewski przeprowadził z nim wywiad opublikowany w piśmie "Leningrad", co mogło przysporzyć mu zgryzoty. Proponowano mu przystąpienie do konkursu na profesurę we Lwowskim Instytucie Politechnicznym, ale nic z tych planów nie wyszło. Wybitny malarz lwowski, piewca ludu huculskiego. Studia ASP w Krakowie (u Wyspiańskiego, Mehoffera, Wyczółkowskiego), w Wiedniu i Paryżu. Profesor Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego we Lwowie, 1930-39 profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Członek (także prezes) Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka".