PARA PŁASKORZEŹB - ANTONIUSZ I KLEOPATRA, przypuszczalnie lata 30. XX w.
Drewno; 26 x 19,3 cm Obie płaskorzeźby sygnowane p.d.: Ostrovski (...) Na odwrocie nalepki z wystaw: 1. Muzeum Narodowe w Gdańsku, z dopiskiem: wystawa: Kolekcja pakoska - wokół | krakowskiej "Sztuki" | IX. 2001 - I. 2002-10-12; 2. Muzeum Okręgowe w Toruniu, z dopiskiem: Wystawa "Kolekcja pakoska. Wokół krakowskiej | "Sztuki"": 11. 08 - 29. 10. 2000 r.; 3. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, z dopiskiem: Wystawa "Kolekcja pakoska" | 12. 03. 01 - 03. 09. 2001
Stanisław K. Ostrowski pochodził z rodziny o tradycjach artystycznych. Był rzeźbiarzem wykształconym w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Alfreda Dauna i Konstantego Laszczki. Uczył się także we Florencji, Rzymie, Monachium i Paryżu. Prowadził niezwykle aktywne artystycznie życie, łącząc zmysł organizatora - społecznika z pasją twórczą. Mieszkał w Warszawie, Lwowie, Charkowie, Paryżu, Nowym Jorku. Był członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów w Paryżu, Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", Stowarzyszenia Artystów "Rzeźba". Wiele wystawiał. W czasie II wojny światowej przebywał w Warszawie, robił dokumentację fotograficzną zniszczeń miasta i uczestniczył w akcji ratowania dzieł sztuki. Prace Ostrowskiego to głównie popiersia znanych ludzi, medaliony, liczne pomniki, nagrobki i projekty monet.
Obiekty prezentowane na wystawach Kolekcji pakoskiej zorganizowanych w Muzeum Narodowym w Gdańsku 2001/02 r., Muzeum Okręgowym w Toruniu 2000 r., Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie 2001 r.
Bibliografia: Płaskorzeźby reprodukowane w katalogu Wystawy: Kolekcja pakoska. Wokół krakowskiej "Sztuki", Muzeum Okręgowe w Toruniu, opr. Anna Kroplewska-Gajewska, 2000, s. 110-113.
Urodził się w 1917 w Berlinie. W 1920 zamieszkał w Poznaniu. Był więźniem Stutthofu. Po wojnie studiował na PWSSP w Gdańsku, w pracowni J. Strzałeckiego, A. Nachta-Samborskiego oraz J. Żuławskiego. W latach 1949-50 studiował w Paryżu u F. Légera. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, projektuje tkaniny i witraże. Realizował malarskie dekoracje ścienne na Starym Mieście w Gdańsku i Poznaniu. W 1988 był laureatem Nagrody im. J. Cybisa.