Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MIRECKI Kazimierz | PORTRET WINCENTEGO GROBICKIEGO

Kazimierz MIRECKI (Genua 1830 - Kraków 1911)

PORTRET WINCENTEGO GROBICKIEGO

1856 r.
Olej na płótnie (owal) 32,5 x 26 cm
Sygnowany p.d. - "K. Mirecki Krynica"
Na odwrocie podpis - "1856 r. / Grobicki / Wincenty"

Malarstwa i rysunku uczył się w krakowskiej SSP w pracowni W.K. Stattlera (1839-1852). Przed 1866 r. kształcił się u J.F. Portalesa w Brukseli. Wiele lat spędził we Włoszech. Od 1871 r. przebywał w Mediolanie, gdzie utrzymywał przyjacielskie kontakty z malarką O. Kraszewską. Następnie przez Genuę udał się do Florencji, gdzie łączyła go bliska przyjaźń z T. Lenartowiczem. W 1879 r. osiadł w Warszawie. Należał tu do Spółki Artystów Malarzy, Rzeźbiarzy i Budowniczych. Pod koniec życia wycofał się z działalności artystycznej i przeniósł do Krakowa, gdzie był bardzo popularną postacią. K. Mirecki malował obrazy o tematyce historycznej, religijnej, sceny rodzajowe, portrety, krajobrazy oraz przedstawienia inspirowane utworami literackimi. Wśród portretów zwracają uwagę przede wszystkim liczne wizerunki Heleny Modrzejewskiej.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MIRECKI Kazimierz
W latach 1839-1852 uczył się rysunku i malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Wojciecha Kornelego Stattlera. W roku 1866 uzupełniał wykształcenie w Brukseli. Malował obrazy historyczne, religijne, rodzajowe sceny z życia ludu, kompozycje oparte na motywach literackich zaczerpniętych z Pana Tadeusza, Trylogii i poematów Słowackiego. Tworzył też pejzaże i widoki zabytkowych budowli będące odbiciem jego podróży. W 1886 wydał Album pięknych warszawianek.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl