Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GRUS Kazimierz | Dlaczego zwierzęta giną na świecie, ilustracja do książki Na srogim lwie, 1949 r.

Kazimierz GRUS (1886 - 1955)

Dlaczego zwierzęta giną na świecie, ilustracja do książki Na srogim lwie, 1949 r.

tusz/papier
31,5 x 24 cm
sygnowany l.d.: `grus`
na odwrociu opisany ołówkiem: `Dlaczego zwierzęta giną`

WYDANIA:
- Jan Żabiński, Radiowy Instytut Wydawniczy 1949
Rysownik, karykaturzysta, ilustrator książek, autor plakatów, projektant kostiumów teatralnych. Studiował ekonomię polityczną w Liege, a studia artystyczne odbywał w Berlinie, Monachium, Petersburgu i Paryżu. Zadebiutował w "Tęczy" (1910-1911), następnie publikował w "Musze" (1911-16) i " Tygodniku Ilustrowanym" (1913), jako karykaturzysta w "Śmiechu" w 1914 r. Z racji tego, że po rozpoczęciu wojny został internowany do Rosji, rysował w moskiewskim "Budilniku" (1917) i petersburskim "Satirikonie" (1917-18). W roku 1918 wrócił na ziemię polską do Lwowa, gdzie podjął współpracę z pismem "Szczutek", którego przez pewien czas był również redaktorem artystycznym. Po pierwszym powstaniu udał się na Śląsk wraz z żoną Mają Berezowską, gdzie rysował w "Kocyndrze" i aktywnie działał na rzecz przyłączenia Śląska do Polski. W 1924 roku przebywał w Warszawie i redagował "Kanarka". Około 1926 roku, po rozejściu się z Berezowską, zamieszkał na krótko w miasteczku Nowe niedaleko Świecia. W latach 30. mieszkał w Poznaniu, gdzie współpracował z "Ilustracją Polską", "Kurierem Poznańskim". Przed wojną publikował szczególnie w "Cyruliku Warszawskim", "Kolcach", "Żółtej Musze" i "Śmiechu", "Kurjerze Poznańskim". W latach przedwojennych, podobnie jak Maja Berezowska, i on też opublikował wiele karykatur agresywnie antysemickich. Kilkadziesiąt takich rysunków opublikowanych w kilku różnych czasopismach pokazano w 2013 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie. Wraz z Tadeuszem Hernesem był autorem komiksu dla dzieci pt. Ucieszne przygody obieżyświatów. Artysta specjalizował się w karykaturze społeczno-politycznej i obyczajowej. Był znany z tego, że potrafił oddać po mistrzowsku charakter poszczególnych zwierząt, a szczególnie jego umiejętności w tej dziedzinie odsłoniły się w rysunkach przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Grus stał się znany jako ilustrator popularnych książek dla dzieci i młodzieży: Marii Kownackiej "O szewczyku Łukaszku co szył buty dla ptaszków"; Kornela Makuszyńskiego "Wesoły zwierzyniec"; Bronisławy Ostrowskiej "Szklana Góra"; "O małpce Kiki i słoniach" oraz książek Jana Żabińskiego: "Jak powstała trąba słonia"; "Jak się zwycięża"; "Któż by przypuszczał?… To i owo o zwierzętach"; "Na srogim lwie"; "To i owo o wężach". W 1950 r. otrzymał Państwowa Nagrodę Artystyczną za wybitną twórczość w dziedzinie karykatury politycznej.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl