olej na płótnie, 24 x 38 cm sygnowany ukosem p.d.: "K. Alchim/ 1892" ekspertyza Jerzego Sienkiewicza
Alchimowicz uważany był przez współczesnych za szczerego romantyka. Krytyka podkreślała zgodnie "poetyczność" jego obrazów i "przepojenie ich uczuciem". Artysta chętnie podejmował motywy pejzażowe. Przywiązany do stron rodzinnych często malował widoki rodzinnej Wileńszczyzny. W roku 1892 wystawił w warszawskiej Zachęcie min. obraz pt. "Staw". Niewykluczone, że prezentowany pejzaż jest właśnie tym dziełem. Ten niewielkich rozmiarów pejzaż utrzymany w ładnych zestawieniach zieleni z akcentem czerwieni, wyróżnia się spośród innych prac Alchimowicza nieprzeciętnymi walorami artystycznymi. Technika malarska kojarzy się nieco z dawną szkołą barbizońską.
ALCHIMOWICZ Kazimierz
Dzieciństwo spędził w Wilnie i w okolicach Kijowa, gdzie pracował jako zarządca majątku ziemskiego. Za udział w powstaniu styczniowym został zesłany do Wierchutorii za Uralem i tam zaczął malować amatorsko, a nawet utrzymywał się ze sprzedaży obrazów o tematach religijnych. Właściwe studia malarskie rozpoczął dopiero po powrocie z zesłania (ok. 1869). Początkowo uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkoweji w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona, później - w latach 1873-1875 - w Akademii monachijskiej u Aleksandra Wagnera, gdzie kilkakrotnie wyróżniono go medalami za prace szkolne. Lata 1876-1878 spędził we Francji, zajmując się m.in. malowaniem na fajansiei porcelanie. Po powrocie do kraju zamieszkał na stałe w Warszawie i od 1890 uczył rysunkuw prywatnej szkole B.Poświkowej. Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. w Salonach paryskich; wystawiał też w Gandawie, Wiedniu, Berlinie, Monachium, Odessie, w Warszawie, Krakowie i we Lwowie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl