odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 27,6 x 47,4 cm
na odwrociu trzy pieczęcie
Fotografią interesował się już przed drugą wojną światową, ale sławę i rozgłos przyniosły mu lata bezpośrednio powojenne. Współpracował z Wytwórnią Filmową Wojska Polskiego, dla której wykonał wiele różnorodnych materiałów filmowych. O tym, że był znakomitym filmowcem i fotografem, świadczy fakt, że to właśnie jego wydelegowano do dokumentowania i komentowania wyjątkowo ważnego dla całej Europy wydarzenia: procesu norymberskiego. Od 1946 roku, przez wiele lat, był stałym współpracownikiem Polskiej Kroniki Filmowej. Pomimo cenzury starał się przemycać treści głęboko humanitarne. Jako wrażliwemu artyście - fotografikowi zależało mu również na przekazaniu swojego widzenia świata, jego piękna, niezwykłości, niesprawiedliwości, a często i brutalności. W 1947 nakręcił film krótkometrażowy zatytułowany "Powódź", w reżyserii Jerzego Bossaka. Film ten był reportażem z klęski żywiołowej - wielkiej powodzi - jaka dotknęła niektóre rejony Polski w 1947 Obraz otrzymał I nagrodę za film dokumentalny na Międzynarodowych Festiwalu Filmowym w Cannes w 1947 Jako operator Polskiej Kroniki Filmowej, na zamówienie władz wojskowych i rządowych, dokumentował wydarzenia polityczne oraz gospodarcze w kraju i za granicą. Przez bez mała 40 lat (1947-1994), był nie tylko operatorem filmowym wyspecjalizowanym w krótkim metrażu, ale również próbował swoich sił w reżyserii i aktorstwie. W 1952 był autorem zdjęć, ale również reżyserem dokumentalnego filmu "Młodzi na samoloty". W filmie "Motodrama" w reżyserii Andrzeja Konica zagrał samego siebie, to jest operatora Polskiej Kroniki Filmowej. W tej samej roli ponownie wystąpił w serialu telewizyjnym w reżyserii Jana Łomnickiego "Dom", w dwóch odcinkach: "Ponad 200 czwartków" i "Nosić swoją skórę". Na rok przed śmiercią, w 1994, zrealizował zdjęcia do ostatniego dokumentu, którego był współautorem - filmu krótkometrażowego zatytułowanego "Pani Miecia".
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
SZCZECIŃSKI Karol
Operator filmowy, m.in. serial „Dom” [1980-2000], „Ponad 200 czwartków” [1980], „Ostatni po Bogu” [1968]. Wśród sukcesów znalazła się pierwsza w dziejach filmu polskiego nagroda międzynarodowa. W Cannes w 1947 r. za film „Powódź”. Szczeciński robił wspaniałe zdjęcia z powietrza słynnych szyków lotniczych. Rejestrował na filmowej taśmie wydarzenia minionego trzydziestolecia. Najpopularniejszy operator Polskiej Kroniki Filmowej.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl