olej, płótno na tekturze, 37,5 x 45,5 nie sygnowany na odwrociu napis: Place des Vosces/ Paris 1927/ Antiquitates
Studia artystyczne odbył w l. 1920-1926 w krakowskiej ASP u I. Pieńkowskiego, J. Pankiewicza i F. Kowarskiego. W 1926 r. po krótkim pobycie w Dreźnie kontynuował naukę w paryskiej filii macierzystej uczelni pod kierunkiem Pankiewicza. Z grupą kapistów łączyło go poszukiwanie barwnych zestrojów na płaszczyźnie płótna. W l. 1930-31 mieszkał w Poznaniu. W 1932 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie związał się z grupą Pryzmat reprezentującą nurt kolorystyczny. W 1933 r. osiadł w Krakowie. Na ukształtowanie się postawy artystycznej Larischa najsilniej oddziałała sztuka dawnych mistrzów; w galeriach Luwru kopiował obrazy Tycjana, Veronese`a, Rubensa, Chardina i Watteau. Często podejmował wątki mitologiczne. Pod wpływem kapistów rozjaśnił paletę i skoncentrował swe poszukiwania na kolorystycznej konstrukcji obrazu. Z tego właśnie, wczesnego okresu twórczości artysty pochodzi prezentowana praca. Mówi nam o urzeczeniu Larischa zaułkami Paryża. Stanowi rodzajową notatkę przedstawiającą podpatrzoną w parku scenę. Malarz z poczuciem humoru ujmuje dwie rozmawiające ze sobą damy w modnych kapeluszach, zajęte ponadto robótka ręczną i siedzącym na kolanach jednej z nich psem. Podpatrzona scena staje się pretekstem do oddania efektów luministycznych; promieni słońca przenikających przez parkan i rozświetlających parkową aleję.
LARISCH Karol
W latach 1920-1926 studiował w ASP w Krakowie u J. Pieńkowskiego, J. Pankiewicza i F. Kowarskiego. W 1926r. wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował naukę . Zginął w wypadku motocyklowym. Na jego malarstwo duży wpływ wywarła twórczość Watteau. Na początku swojej twórczości malował w ciemnej tonacji, ale jego pejzaże, martwe natury, akty, kompozycje figuralne z lat 30-tych należą do najsubtelniejszych przejawów polskiego koloryzmu.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl