olej/płótno, 67 x 91 cm sygnowany p.d.: `Kanelba` opisany na odwrociu: `PONT ST. MICHEL`
W 1926 roku Maria Kasterska, zdając relację z paryskiego Salonu Niezależnych, ze szczególną uwagą odnotowała obecność na wystawie Rajmunda Kanelby i pozytywną recepcję jego sztuki w prasie francuskiej. Polskiej publiczności Kasterska rekomendowała: "Bardzo cenione są przez krytykę paryską pejzaże Kanelby odznaczające się plastycznością i świeżością" (Polacy na wystawach paryskich, "Tygodnik Ilustrowany", 1926, s. 491). Entuzjazm dla krajobrazów artysty niebawem podzieliło kilku paryskich galerzystów: Kanelba w 1928 roku doczekał się aż trzech monograficznych wystaw (Salon de l`Escalier, Galerie Bernheim, Galerie Zborowski). Prezentowana kompozycja stanowi reprezentatywny przykład pejzażowego malarstwa Kanelby. Uwagę zwraca stylistyka obrazu nawiązująca do współczesnej sztuki francuskiej, przede wszystkim paryskich pejzaży Maurice`a Utrillo. Obu malarzy łączy zainteresowanie tematyką miejską, operowanie nieco wygaszonym kolorem oraz charakterystyczny mocny kontur. Pejzaż Kanelby bliski jest formule cloisonné, w której czarno zakreślone linie wyraźnie rozgraniczają poszczególne bryły.
Był uczniem Stanisław Lentza i Tadeusza Pruszkowskiego w warszawskiej SSP. Naukę malarstwa kontynuował w akademii w Wiedniu i w Paryżu. Od 1926 roku przebywał na zmianę we Francji, Anglii i USA. We wczesnych pracach dość tradycyjny, w późniejszym okresie nawiązywał do współczesnego malarstwa francuskiego. Malował nastrojowe, liryczne sceny rodzajowe, akty, kwiaty, kameralne kompozycje we wnętrzu, oraz szkicowo traktowane studia kobiet i dzieci.
KANELBA (Kanelbaum) Rajmund
Urodził się w 1897 r w Warszawie, zmarł w 1960 r w Londynie. Studia w warszawskiej SSP pod kierunkiem S. Lentza i T. Pruszkowskiego oraz w wiedeńskiej ASP i w Paryżu. Od 1926 r we Francji, mieszkał także w Anglii i USA. Utrzymywał ścisłe związki z Polską, członek paryskiego Cercle des Artistes Polonais, brał udział w licznych wystawach w kraju, oraz prezentacjach sztuki polskiej za granicą. Uczestniczył przez szereg kolejnych lat w wystawach paryskich Salonów: Jesiennym, Niezależnych, Tuileries. Na twórczość artysty silnie oddziaływały trendy Ecole de Paris. Malował martwe natury, pejzaże, portrety, sceny rodzajowe.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl